таг: Монти Пајтон

Тарантино и кошмарот од Монти Пајтон

Деновиве Квентин Тарантино во едно интервју изјави дека скечот со г-дин Креосот од Монти Пајтон (со дебелиот што повраќа во ресторанот) е единствената филмска цена што некогаш го вознемирила. Ова го натера комплетниот повозрасен дел од интернетот да си ја повтори сцената, а овие новите воопшто да се запознаат со Монти Пајтон. Повеќе

Како Џорџ Харисон ги спасил Монти Пајтон

Да не бил Харисон антологискиот филм на пајтоновци „Житието на Брајан“ сега немаше да слави 40 години од премиерата. И не само тоа, немаше да постојат и уште куп антологиски британски филмови од 1980-тите. Повеќе

50 годишнината на Монти Пајтон ќе биде одбележана со обид за рушење рекорд

Пет децении по првото емитување на „Летечкиот циркус“, луѓето кои се повеќе политички аналитичари, филозофи и пророци отколку комичари ќе го одбележат својот јубилеј на начин кој ќе покажел дека светов во којшто живееме станува сè „попајтоновски“. Камо среќа, бар ќе беше смешен. Повеќе

„Монти Пајтон и Светиот Грал“ никогаш не изгледал посериозно
Ново шоу на Џон Клис и Ерик Ајдл
„Веројатно последниот нивен настап заедно“

Со пајтоновците мислевме дека се поздравивме во пакет за вјек и вјеков уште кога го гледавме нивниот настап пренесуван во живо од арената 02 во Лондон летоска (за што пишувавме тука). Ама двајца од нив сега си прават посебен проект, oбидувајќи се до крај да го „изгребат тенџерето“. Повеќе

Карлс Маркс во офсајд, Платон асистира

Една од подобрите епизоди на Монти Пајтон е фудбалското дерби меѓу античките филозофи и математичари против германските автори во рамките на СП за филозофија. Повеќе

40 години од „Светиот грал“ на Монти Пајтон
Блесаво-софистицирана класика

Евергрин хумор, којшто не само што не застарува, туку станува и посмешен со годините. Можеби затоа што веќе малку работи нè засмејуваат онака како што тоа го прави витезот што вели „Ни!“. Повеќе

Мјузикл по детска книга на Тери Џонс
Храбриот Никобобинус

Познатиот пајтоновец, помеѓу сите негови таленти, го има и оној убаво да раскажува за деца. Една негова книга од 1985 сега се поставува во Лондон, во форма на музичка претстава. Повеќе

„Монти Пајтон (главно) во живо" (02 Арена, Лондон, 20. јули 2014)
Букбокс гледаше

„Кој ќе речеше пред 45 години дека денес ќе седиме тука и ќе настапуваме како Монти Пајтон" - вака Ерик Ајдл го отвори шоуто, кое беше десети настап на пајтоновци во арената О2 во Лондон ова лето, и (наводно) финален за вјек и вјеков. Повеќе