таг: месут озил

Си знаеле они во Арсенал кој треба да ги брани уште од времето

Сејо, како што го викаат во Арсенал, на времето во Германија имал прекар „Тенк“. Јак како бик на теренот, а богами и надвор од него. А во еден квиз на тв каналот на Арсенал пред неколку месеци, Обамејанг и Месут Озил кажуваат кој би сакале да биде покрај нив ако се степаат со некого. Повеќе

Озил нападнат од крадци со ножеви, Колашинац им скокна со голи раце

Од Лондон пристигнува неверојатно видео на кое се гледа како Месут Озил додека седи во својот џип е нападнат од вооружени крадци, а репрезентативецот на Босна и Херцеговина и бек на Арсенал, Сеад Колашинац со голи раце им се пушта на крадците кои биле на мотор. Повеќе

Дебела казна се јаде за ваков однос

Топџиите синоќа загубија 1:0 од Евертон и испуштија шанса да го минат третопласираниот Тотенхем на табела. Емери во 74-та минута од игра го повлече Месут Озил, а овој од бес го гаѓаше со јакната. Премиер лига е ова дечко, па и во петта лига би било срамота ова да го направиш. Повеќе

Ердоган ќе му биде сведок на свадбата на Озил, Германија разочарана

Фудбалерот на Арсенал го избрал претседателот на Турција за сведок на неговата свадба после што портпаролот на германското канцеларство бурно реагираше: „Разочарување за сите нас ако некој што го носел дресот на репрезентацијата толку долго направи таков избор“. Повеќе

Озил пропушта важни натпревари поради видео играта Fortnite
Топџиска теорија

Месут Озил сезонава неколку пати пропуштал натпревари на Арсенал поради наводна повреда на грбот. Навивачите едно време мислеле дека така клубот го крие конфликтот меѓу германскиот фудбалер со турско потекло и новиот тренер Унаи Емери. Повеќе

Методите на работа на најдобриот младински тренер во Германија

Норберт Елгерт е тренер на младинците на Шалке и човек од кого за фудбалот и општо за животот научиле многу фудбалски ѕвезди меѓу кои Месут Озил, Мануел Ноер, Лирој Сане, Сеад Колашинац, Јулијан Дракслер. Повеќе

За 11 минути Арсенал сфати колку значи Озил

На денешен ден пред точно 5 години, за Топџиите дебитираше човекот кој ако живее во Битола ќе го викаат „Асистенто“. Толку многу корисни топки во напад додели, што не може да му се избројат. Во сезоната 2014/2015 беше најдобар асистент (19), а првата ја направи за само 11 минути игра во дресот на Арсенал, наменета за Жиру. Повеќе

Заминувањето на Озил е потешко за Германија отколку за репрезентацијата

Во Германија живее голем број луѓе кои ги критикуваат политиките на Реџеп Таип Ердоган - и со право. Многумина од неговите најголеми критичари се Германци со турско потекло, кои исто така се против договорите на германската влада со Анкара. А сепак многумина од нив се солидарни со Месут Озил, германскиот фудбалер со турско потекло кој одлучи да ја напушти германската репрезентација по острите критики што ги доби заради фотографијата со турскиот претседател. Повеќе

Кога победуваме сум Германец, кога губиме имигрант

Иако има само 29 години и со своето големо искуство и знаење, може сигурно да и помогне на Германија барем на уште едно Европско и Светско првенство, Месут Озил се повлекува од германската репрезентација. Разочаран е од односот на претседателот на Фудбалска федерација  Повеќе