таг: леванте

Барди со гол му донесе нова сезона на Леванте во Примера

Македонскиот репрезентативец Енис Барди синоќа го постигна третиот сезонски погодок за Леванте (12-ти откако е во Шпанија) и дефинитивно му обезбеди опстанок на својот клуб. Повеќе

Енис Барди направи пенал против Реал кој доби и втор непостоечки пенал

По играње со рака на нашиот репрезентативец, Реал Мадрид поведе од пенал со 0-1, домаќините потоа израмнија на 1-1 а до крајот клубот од престолнината доби непостоечки пенал за победа. Повеќе

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Драмската глумечка школа на Барселона

Во 1/8 финалето од шпанскиот Куп Барселона изгуби 2:1 од Леванте. Каталонците играа со втор состав, а од првотимците истрчаа само Бускетс, Видал и Дембеле. До 18’ минута Леванте водеше 2-0 а Барса намали од пенал дури во 85’ минута. Реваншот е на „Камп Ноу“ на 17 јануари. Но оставете тоа: Повеќе

32 хет трик на Меси во кариерата

Со три гола и две асистенции, Лионел Меси го спушти на земја Леванте кого Барселона го декласираше со 0-5. Аргентинецот покажа дека за него нема граници. Повеќе

Барди е втор најдобар стрелец од слободни во Европа, Меси е неприкосновен

Во каталонското дерби, Барселона со 0-4 го декласираше Еспањол а играч на мечот беше кој друг ако не тој - Лионел. Постигна два прекрасни гола од слободен удар и сега во 2018 има 9 погодоци од прекин. Повеќе

Енис Барди ги шие сите по вредност во Леванте

Македонскиот репрезентативец минатата сезона не беше само едно просечно засилување во Леванте, туку златно дете со снајперски способности од слободен удар, стрелец на 9 гола и играч кој сега најмногу вреди во клубот. Повеќе

Зошто на стадионот на Леванте има дупка на една од трибините?

Ако од минатата сезона го пратите почесто Леванте поради Енис Барди, можеби сте забележиле дека на нивниот стадион една од трибините зад голот не е целосна и фали дел. Стадионот за неколку дена ќе наполни 49 години, па еве ја приказната. Повеќе

Првата петарда на Барса во ерата на Меси e потпишана од Барди и компанија

Можеби звучи неверојатно, ама вистината е таа. Откако Барселона во својот состав го има Лионел Меси, а тоа е од 2004-та година, прв пат се соочува со ваков дебакл од 5 примени гола. Повеќе