таг: куба

Раскажувачот од фабриката за пури
Мерак на прво слушање

Кубански гитарист, со посериозен стаж, прв пат во живот го слуша Стиви Реј Вон (веројатно од американски турист или слично нешто). Му треба време да се прибере од чудење што сè колегата успеа да извади од гитарата. „Овој бе ништо не повторува...“ Повеќе

На Куба дуќан да имам
Барајте ја во пченките

Дефанзивецот на Куба У17 по име Карел Еспиноза веројатно се восхитува на Кристијано Роналдо, ама подобро нека го вежба почесто неговиот начин за изведување слободни удари бидејќи ќе го остави националниот тим без топки. Повеќе

Чија диктатура е подобра, вашата или нашата?

Нема демократија без демократски процедури, ама и тоа како има демократски процедури без демократија. Луѓето од Источна Европа на тоа се учат веќе четвртина век. Повеќе

Холивуд, Хавана и јас
Шон Пен

Изборите во САД, Шон Пен ги дочекува во Даблин. Некаде до полноќ по ирско време од повремено гледа вести, и спокојно заспива "самоуверено, арогантно, непогрешливо уверен дека изборите ќе ги добие Хилари Клинтон, и демократите." Кога се буди, станува свесен за шокот, Доналд Трамп е претседател. Во САД се враќа во периодот околу смртта на Кастро. Повеќе

Лекција по Кастро за Бибиси

Новинарка на Бибиси по повод смртта на Кастро разговара со експерт на тема Куба. Разговорот го почнува со веќе спремната компилација "диктатор, човекови права, прогон, слобода на говор" и слични клучни зборови што стандардно го проследуваат Кастро во западните медиуми. Повеќе

El Comandante 1926 - 2016
Куба, инвентивност во 60 години изолација