таг: кралица елизабета II

Ни ти нема да дочекаш
Кралица бежанија никад није плакала

Периодов од прашина се извадија планови од времето на Студената војна за безбедно сместување на британското кралско семејство вон Лондон, но овој пат намената им е во случај Британците по излегувањето од ЕУ да решат да се свртат кон анархија. Повеќе

Издржи Чарлс
Австралиски должности и право да се поседува портрет од кралицата

На секој државјанин на Австралија по закон му следува портрет од актуелната британска кралица и истиот треба да биде обезбеден на сметка на државата. Повеќе

Човештвото меѓу Елизабета Втора и вечноста

Во истиот ден кога беше објавено дека британската кралица била нешто настината, по што следуваше откажување на нејзиното присуство на церемонија во катедралата Св. Павле, министрите на британската влада „се собраа на пробна вежба без преседан“ за тоа што треба да прават во случај на нејзина смрт. Елизабета Втора е родена 1926, а станува кралица во 1952-ра. Во овие речиси сто години од нејзиното раѓање, само Британија има сменето околу 20 премиери. Повеќе

Кралицата нема пари како што вие мислите
Не е за жалење, ама...

Рекордното владеење на кралицата Елизабета Втора е обележано и со до сега невидена акумулација на богатство и раст на супер богатите. Меѓутоа, таа лично не успева да го следи овој тренд. Повеќе

Кралица Елизабета Втора, 63-години по крунисувањето

Во средата, во 17 часот и 30 минути кралицата Елизабета Втора и официјално го сруши рекордот на нејзината пра-пра-баба кралицата Викторија, за монарх кој најдолго владеел со Британија. Повеќе

Кратка историја на британското кралско семејство
Драга кралице дај ни карти за финалето

И покрај тоа што Вембли собира 90.000 гледачи, навивачите на финалистите од ФА купот Арсенал и Астон Вила добија по 25.000 карти од фудбалската асоцијација на Англија. Секој бара чаре да стигне до карта. Повеќе