таг: копенхаген

Второто доаѓање на земјата на Бендтнер

Откако замина од Арсенал му се изгуби трага. Кратко дремеше во Јувентус, па луташе по Норвешка за да на крај си го најде гнездото дома, во Данска. Навивачите на Копенхаген се збудалени за неговото доаѓање: дресови со неговото име рекордно продадени во клупскиот фан шоп, маици одат како алва. Пола град дојде да го гледа неговото деби и го дочека. Против Мидтјиланд влезе во игра во 71’ минута. Повеќе

Професорот кој ѝ помогна на Аталанта да стане толку силна

Тимот од Бергамо важи за едно од напријатните изненадувања во Топ5 лигите во Европа во последните пар сезони. Успехот се должи и благодарение на еден симпатичен Данец кој работи од сенка и кој му препишувал диети на Зидан во Јувентус. Повеќе

Легендарниот фудбалер на Ливерпул се занимава со чистење канализации

Навивачите на „Енфилд Роуд“ никогаш нема да го заборават стоперот кој важеше за еден од најпожртвуваните борци на теренот. За жал, рано прекина со фудбалот, ја заврши кариерата и се занимава со други нешта. Повеќе

Назотека или збирка на скршени носови

Насловот звучи необично, но се работи токму за тоа - за голема збирка носови, изработени во мермер, камен и други материјали, кои отпаднале од оригиналните скулптури и сега не може да им се најде сопственикот. Повеќе

Големо славје во Копенхаген за голот на Ериксен

Данците поведоа со 1-0 против Австралија со голот на Кристијан Ериксен уште на почетокот од мечот кој заврши 1-1 и сега имаат 4 бода. Во Копенхаген на големо се славеше голот на нивниот миленик. Повеќе

Копенхагизирање на твојот град

Како што цртањето две ленти сред ливада не е решение кога сакаш да создадеш мрежа за автомобилски сообраќај, така и проблемот со патеки за велосипед не се решава со просто исцртување ленти кои најчесто никој не ги почитува, што заради невоспитаност, што заради тоа што одземаат од и онака недоволниот капацитет на улиците или тротоарите. А како што ќе покаже Копенхаген, има огромна ќар од создавање на велосипедски-пријателски град. Повеќе

Кореографијата на навивачите на Копенхаген

Нивниот тим поведе 1-0 па после ја почуствува силата на Атлетико Мадрид - мечот заврши 1-4, но ќе остане во сеќавање кореото на домашните пред мечот. Повеќе

Има нешто здраво во државата Данска

Данците долго се на врвот на листата на најсреќни земји на светот а ова е приказна за Копенхаген и цаките кои ги прави, за луѓето да бидат  позадоволни од него. Нашето евентуално патешествие кон нивниот статус нè води низ две невозможни мисии. Прво, да дојдеме до пари и второ, да не ни бидат битни. Повеќе

Најскромната ѕвезда што се вози со градски превоз ја однесе својата земја на Светско

Последната европска земја која се пласираше на Мундијал 2018 е Данска која што ја згроми Ирска со 1-5. Целата работа ја заврши Ериксен кој на реваншот во Даблин постигна хет-трик. Повеќе