таг: концерти

„Линкин парк и пријателите“ концерт во чест на Честер Бенингтон
На Коачела 2017
Prophets of Rage - Торонто 2016 (цел концерт)
Чичко Асприља живее живот

Одгледува коњи, произведува кондоми, оди по концерти, игра комар, чува внука - секојдневието на легендарниот Колумбиец. Повеќе

Koга терористички напад се случува на концерт

На денот на нападот во Париз се обидовме да видиме дали има некаква врска помеѓу името на бендот кој свиреше таа вечер во Батаклан, и мотивите на напаѓачите. Таква врска изгледа нема, но има една друга - дека тероризмот е во спротивност на идеалите на музиката и на уметноста воопшто. Повеќе

Rage Against The Machine на Вудсток 99-та (цел концерт)
Симфониски концерт на „трева“
Дозволено пушење

Минатата недела се одржа првиот концерт на класична музика на кој беше дозволено, па дури и пожелно, да се пуши марихуана. Не, не кај нас. Во Денвер, Колорадо. Повеќе

Пинк Флојд бараат бојкот на Стоунси

За првпат во својата историја, Ролинг Стоунс ќе свират во Израел. Роџер Вотерс и Ник Мејсон (тапанарот на Пинк Флојд) сметаат дека е тоа исто како да се свири за режимот кој спроведуваше апартхејд во Јужна Африка

  Повеќе

Концерт за мотор и оркестар
(тука звук на турирање и нагло поаѓање)

Белградската филхармонија и без поранешниот директор Тасовац кој ја напушти за да стане министер за култура, продолжува со откачени проекти. Утре (7. февруари) таа ќе го изведе Мотоциклистичкиот концерт за тромбон и оркестар. Повеќе