таг: италијански фудбал

Полудо пензионирање од фудбал ниту имало, ниту ќе има

Легендарните фудбалери обично кога се повлекуваат прават еден круг на терен, се поздравуваат со навивачите, па тука имаш солзи и емоции, а евентуално организираат и проштален натпревар. Заборавете на сето тоа. Ова што ќе го видите е како драматична сцена од филм. Повеќе

Најинтересни детали од биографијата на Франческо Тоти

Во септември 2018 излезе автобиографијата на Франческо Тоти - „Капитен“. Пишувана е во коавторство со познатиот новинар Паоло Кондо и во неа има многу приказни и анегдоти за животот на легендата. Ние ќе ги пренесеме во неколку дела. Ова е првиот. Повеќе

Навивачот на Бари кој падна од трибина е тешко повреден

Некогашниот прволигаш Бари во моментов игра во четвртата италијанска лига Серија Д. На гостувањето против Локри синоќа славеа 0-3, а прославата на првиот гол кој го постигна капитенот Ди Чезаре заврши лошо по еден гостински навивач кој тешко повредил неколку пршлени. Повеќе

Верувајте, италијанската трета лига не е ништо поарна од нашата

Играле Кунео и Про Пјаченца. Гостите дошле само со 7 играчи и сите седморица имале 16 и 19 години. Дошле без тренер. На крајот Кунео ги  совладал со 20-0 ама цела Италија им честита на децата од Пјаченца кои дошле машки да одиграат. Повеќе

Трастевере - Маалото во Рим каде со фудбал почнал Франческо Тоти

Во еден сосема спонтан кварт од милионскиот Рим има фудбалски клуб стар повеќе од 100 години. Повеќе од еден век играат во фудбалското подземје а горди се што за нив играл најголемиот Римјанин во модерната историја. Повеќе

Тренерот на Челси до 40 години работел во банка па напуштил за Серија Д

„Го знам јас него, уште од првиот ден кога дојде овде заедно работиме. Тој нема да отстапи од животниот сон да стане професионален фудбалски тренер“, рекол колега на Маурицио од банкарските денови. И погодил. Повеќе

Сеирот на навивачите на Рома за поразот на Лацио

Симоне Инѕаги не успеа да ја круниса сезоната со пласман на Лацио во Лига на шампиони. Во само три-четири минути добија црвен картон, примија два гола и Интер после шест години оди во ЛШ. Тоа беше причина тифозите на Рома да играат мајтап. Повеќе

Џиџи Буфон е првиот деветкратен шампион во Италија

Јувентус ја извојува седмата шампионска титула по ред откако ремизираше 0-0 со Рома во 37. коло од Серија А. За „Старата дама“ ова е 34-та титула во историјата а дури 9 од нив освоил голманот Буфон. Повеќе

Италијански фудбалер се сели во порно индустрија

Да кажеш ќе отвора ланец ресторани или кафулиња, ќе се занимава со менаџирање млади таленти, со членство во управа, па да го разбереш. Ама овој видел не видел, отишол да снима порки. Повеќе