таг: италијански фудбал

Гатузо ќе го тепаше помошникот поради невнимание

Милан на мускули, едвај го победи Киево со 3:2 и се приближи до зоната која води во Лигата на шампионите. Мечот беше толку неизвесен во финишот што Гатузо не видел колку судијата продолжил, а за малерот да биде поголем, не видел ни тим-менаџерот Андреа Ромео задолжен за комуникации со четвртиот судија. Повеќе

Сторија за фудбалскиот пат на Давиде Астори

Дискретен херој. Човек за кого големиот Џиџи Буфон вели дека имал витешки вредности. Тивкиот капитен Давиде Астори тивко го напушти овој свет. Повеќе

Во Венеција се спрема суперклуб кој ќе им пркоси на сите

Во еден од најубавите градови на светот речиси 19 години нема прволигаш. Ретко кој го памети клубот кој некогаш играше во Серија А. Навивачите биле разочарани од разни ветувања, но на крајот на стадион ги вратил лукав американски адвокат со италијанско потекло. Повеќе

Како Лаки Лучано Моџи итро го донел Буфон во Јувентус

Човекот кој од сенка палеше и гасеше во италијанскиот фудбал, вешто чекал големите екипи да се наддаваат за Џанлуиџи Буфон и од сенка сочекал прилика да го донесе во „Старата Дама“. Повеќе

Не е вистина дека во Милан е катастрофа, уште полошо е

Газдата на Милан до октомври 2018-та треба да врати долг од 350 милиони евра. А се надевал дека ќе успее преку пласман на Милан во Лигата на шампионите, пат кој не само што е трнлив туку делува и непрооден. Во каква ситуација се наоѓаат „Росонерите“? Повеќе

Најоткачениот претседател во италијанскиот фудбал ужива со Сампдорија

За Мамиќ, Ѕампарини, Хесус Хил и Џиџи Бекали знаеме речиси сè. Ако од сите нив ги извадиш најдобрите карактеристики ќе го добиеш Масимо Фереро, харизматичниот газда на Сампдорија чии навивачи го обожаваат. Неговиот животен пат немал многу што со фудбалот. Повеќе

Најстариот селектор што ја посрамоти Италија
Најголем успех - бил седми во Серија А

Италијанскиот фудбал го претрпе најголемиот неуспех во последните 60 години. За таквиот епилог на квалификациите за Светско италијанската јавност ги линчува селекторот Џанпиеро Вентура и првиот човек на сојузот, Карло Тавекио. Повеќе

Ако се прашувате зошто Италија не отиде на Светско

Човеков се вика Карло Тавекио. Има 74 години. Претседател е на Италијанскиот фудбалски сојуз. Освен тоа што од 1970 до 1998 заработил неколку месечни затворски казни поради дубари и фалсификувања не направил ништо значајно во фудбалот. Ретрограден, деструктивен шеф на италијанскиот фудбал кој стави и декадентен селектор. Повеќе

„Кај нас на гости доаѓаше чичко Буфон, а сега играм против него“
Сторија за Федерико Киеза, синот на легендата

Додека Италија има деца како него, за фудбалот не мора да се грижат. Важи за еден од најинтелегентните играчи на неговото поколение. Повеќе