таг: илија несторовски

Нестогол е голгетериште, го мина и Кавани во Палермо

Кога дојде од Хрватска, кога успеа да стане капитен, па уште и да влезе во историјата на сицилијанскиот клуб. На македонскиот голгетер му беа потребни само три сезони да влезе во друштво на најдобрите 10 стрелци на Палермо. Респект. Повеќе

Палермо води, Несторовски решета

Серијата на капитенот на Палермо и голгетерот на Македонија не престанува. Овој пат жртва е ланскиот довчерашниот прволигаш Беневенто против кој Палермо поведе на гости во 42-ва минута. 12-ти погодок сезонава за Нестогол. Мајстор е со тоа левицата. Повеќе

Несторовски растура со голови

Палермо стигна до важни 3 бода во борбата за кам бек во Серија А. Ја совладаа Верона со 1:0, а мечот го реши капитенот. Гол број 11 за Илија Несторовски кој е влезен во одлична гол серија. Повеќе

Нов гол на Несторовски, Македонецот во серија

По двата гола и асистенцијата пред почетокот на репрезентативната пауза, Илија Несторовски одново стрелаше за својот Палермо. Овојпат на гости против Козенца каде Илија го отвори резултатот во 34' минута. После само две минути Козенца израмни на 1-1 а Нестогол доби црвен картон поради приговор кон судијата во 91' минута (втор жолт) и нема да игра на следниот меч. Повеќе

Миленикот на Палермо полни 29 години

Илија Несторовски синоќа промаши пенал на гостувањето против Венеција кое заврши 1:1, а колку го сака сицилијанската публика ова наше момче доволно е само да се види според стотиците коментари кои му ги оставаат на Фејсбук. Еден напишал: И Роналдо промашува пенали, а друг: Исто и Роберто Баџо. Никој не му мрчи. Повеќе

Каде и како играат македонските фудбалери по странство

Најголема македонска фудбалска колонија има во Словачка каде нашите момци играат сосема солидно. Покрај стандардните од Топ5 лигите, имаме претставници и во Романија, Израел, Швајцарија, Унгарија, Бугарија, Грција.... Повеќе

Кам бек на Нестогол со гол на асистенција на Алекс

Само 4 минути му требаа на Илија Несторовски да биде во терен за да се врати на голгетерските патеки. По отсуството поради повреда, капитенот на Палермо влезе во игра во 75-та минута, а во 79-та го отвори резултатот против Бреша на асистенција на Трајковски од корнер. Гостите сепак успеаа да израмнат во 92-ра за 1:1 и да ги симнат од тронот. Сицилијанците сега имаат 42 бода, еден помалку од Бреша. Повеќе

Иле Несторовски има многу капитенски сенс

Македонскиот репрезентативец не е голем само затоа што дава голови и што достојно го брани сицилијанскиот дрес, тоа му е работа, туку и поради тоа што знае да повлече вистински капитенски потези и кога не оди на работа. Повеќе

Пристојна година за македонскиот фудбал, ја задржавме позицијата

ФИФА ја објави најновата ранг листа на која македонската фудбалска репрезентација не доживеа промени и остана на 68 место во светот со 1343 поени. Повеќе