таг: енфилд роуд

Мистичната табла во тунелот на Енфилд која го чува Ливерпул

На прв муабет мислиш дека е многу голема и дека се гледа од секаде, но не е баш така. А домашните фудбалери обично мислат дека им носи среќа, иако Клоп им забранил да ја допираат додека не освојат нешто. Само Хендо смее. Повеќе

Каква коинциденција, Ливерпул во исти минути дал голови и во Истанбул

Чудото кое фудбалерите на Ливерпул го направија во таа 2005-та година кога на полувреме губеа 0-3 од Милан, во второ израмнија 3-3 и на крај славеа на пенали, ден-денес останува еден од најголемите пресврти во историјата. А верувале или не, синоќа Вајналдум двата гола ги даде во 54’ и 56’ минута, буквално во исто време кога и Џерард и Шмицер во Истанбул против Италијанците. Повеќе

Фото на денот

По ланскиот кошмар во Рим кога Рома ги прегази со 3:0 и надомести негатива од 4-1, никој жив навивач на Барселона не верувал дека на реваншот со Ливерпул може да ги снајде потоп. При 4:0 во финишот, Меси стоеше во неверица што се случи. Повеќе

Сити и Ливерпул - кој со кого до крајот на шампионската трка?

Уште од 2012-та година и епскиот гол на Серхио Агуеро против КПР во 95’ минута за титула на Манчестер Сити, сезоната во Премиер лигата не била вака енигматична. Како стојат работите, Ливерпул и Сити ќе се борат со последна секунда за вредниот трофеј. Повеќе

Салах се запозна со слепиот навивач на Ливерпул

По објавата на видеото кое стана вирално а на кое еден навивач на Ливерпул му го прераскажува голот на другарот кој е слеп, најдобриот фудбалер на „црвените“, Египќанецот Мохамед Салах решил да го запознае Мајк. Повеќе

Тивка вода Јаго Аспас - дискретниот херој кој го одби Реал за да остане на Океанот

Ако во Галиција, еден од најубавите реони во Шпанија кој излегува на Атлатнскиот океан прашате кој е подобар, Меси или Роналдо, ќе ви одговорат: „Јаспас“. А Јаспас е човекот-икона на Селта Виго кој се врати од Ливерпул само да биде дома меѓу своите. Повеќе

Најтивкото засилување на Ливерпул кој еднаш играл и за Реал Мадрид

За 24-годишниот Бразилец Фабињо кој летово дојде во Ливерпул, јавноста не знае многу, а неговиот фудбалски пат е прилично интересен. Повеќе

Како ќе изгледа стадионот на Ливерпул следна сезона

Со 2 гола и 2 асистенции Мохамед Салах блесна против Рома и се искачи на врвот на листата на стрелци во Европа со 43 гола на сите натпреварувања. Никој веќе не штеди зборови за брзоногиот Египќанец кој ја игра сезоната од соништата, а нема штедење и во идеите како во иднина да изгледа Енфилд. Можеби и ја заслужува Златната топка, доста веќе со Меси и Роналдо. Повеќе

Цел Енфилд да ти аплаудира треба да си Икер Касиљас

Не е исклучено дека легендарниот шпански голман синоќа за последен пат играше во Лига на шампионите - натпреварување за кое вели дека после долги години во најголемиот клуб на светот, сега го видел од еден друг агол како член на Порто. Повеќе