таг: џорџо кјелини

Хегемонија на владетелот кој 8 години е на тронот

Со триумфот од 2-1 против Фиорентина, Јувентус по 35. пат стана шампион на Италија. Ова е 8-мо скудето на Јуве по ред и тоа е рекорд не само во Серија А, туку и во сите Топ-5 лиги во Европа. Повеќе

Кјелини и ти ли бе вака?

Џорџо Кјелини е играчиште нема збор, ама што глума извади вчера како да му ја скршија кичмата. Прво за момент и напред се допре со раце, па потоа се свитка уште еднаш и се предомисли. Не бе сепак позади ме боли. Повеќе

Селфи со Роналдо во многу погрешно време и погрешно место

По завршувањето на дербито со Јувентус (0:2), еден млад стопер на Милан кој беше на клупата за резерви, Раул Беланова отишол да прави селфи со Кристијано Роналдо во соблекувалната на Јуве. 18-годишниот Беланова жив радосен а тој што ги сликал не приметил дека во позадина Кјелини е пиштол гол. Повеќе

„Не знам што се чудите, лани на Баерн му се случи ова, сега нам“

Изјави од крајност во крајност - исти онакви какви што беа процените за тоа дали бил или не бил пенал. Со исклучок на Дел Пјеро кој делува зачуден од изреченото на Буфон. Повеќе

Плативте за да одите понатаму

Џиџи Буфон не беше единствениот кој побудале од нервоза за пеналот во судиското продолжение со кој Реал стана полуфиналист во ЛШ. Џорџо Кјелини отиде малку подалеку и ги обвини Кралевите дека работата ја завршиле со мито. Повеќе

Магистер Кјелини чита книги и секогаш крвари за Јувентус

Спремен како војник да оди во најтешките ровови за својот тим и репрезентација. Ни самиот веќе не знае колку пати е шиен и на кои места. Главата ја раскрвавувал многу пати а соиграчите викаат дека бегаат од него. Повеќе

Изјавата на Кјелини за Астори

Столбот на одбраната на Јувентус. како и секогаш беше еден од најдобрите поединци на мечот против Тотенхем кој го елиминираа во ЛШ со херојски пресврт. Но мислите по мечот му бегаа на следниот тежок ден.  Повеќе

Тоа е таа страст за фудбал

Џиџи Буфон и Џорџо Кјелини се вистинското лице на Старата Дама без кои Јуве не би бил Јуве. Играат со срце и муда и затоа прават пресврти во Лига на шампиони. Познатата парола на Јувентус „Fino alla fine“ (во превод: до крај) пресликана во потегот на Џиџи. Повеќе

Шестмината ѕвезди од Серија А кои од маалски фудбал стигнале до ЛШ и ЛЕ

УЕФА интервјуираше шестмина славни фудбалски имиња, по еден од секој италијански тим кој сезонава е дел од европските натпреварувања. Не им било на сите лесно на почеток. Некој можел да заглави во лошо друштво, а друг воопшто да не заигра поради висината. Повеќе