таг: џон оливер

Јака воспитна за Џон Оливер, со лева

Ако на здрав начин го сакате Оливер, на здрав начин ќе ве фасцинира и ова педантно рашрафување на неговата емисија за Венецуела. Што сокрил, што кажал погрешно, што извадил од контекст, што спинувал.... Колку само многу време, енергија, знаење и информации се вложуваат во обид да се дебатира со политички неистомисленик! Кај нас би било доволно да го прогласите за небањат или продаден. Гледајте на раат, многу се дознава и за Венецуела. Повеќе

Зошто престанав да гледам „Минатата недела вечерва“

Првата година од владеењето на Трамп Портокаловиот беше подарок за комичарите, но сега полека почнува да се претвора во клетва. Повеќе

Дебулшитификација на Фејсбук

Од моментот кога истиот оној систем за кој не можеа да престанат хвалоспеви за време на најразлични „пролети“ и „револуции“ низ светот помогна Америка да се разочара во самата себе од изборот кој го направи за Белата куќа, Фејсбук премина во константна дефанзива. Дел од дефанзивата беше и обемна маркетинг кампања направена по сите стандарди за да ја одоброволи накострешената јавност. Повеќе

Толку беше од Џон Оливер во Кина

Главната тема на претпоследната епизода од „Минатата недела, вечерва“ беше кинескиот претседател Кси Џинпинг и таа беше разработена како што Џон Оливер тоа стандардно го прави: горе-долу хумор, горе-долу факти и задолжително да се вмеша Трамп. Неделава секое споменување на Џон Оливер е избришано од најголемата социјална мрежа во Кина, Веибо. Повеќе

Свадба за сеир од бајките

Дај да видиме како освртот на кралската свадба беше направен без да се спомне расизам и слични сегменти, и наместо тоа да се вози на чистокрвно британско нетрпение кон кралското семејство. Повеќе

Џон Оливер објави своја верзија на сликовница на Пенс
Истото зајаче е, ама не е исто

Две сликовници, во сосема ист формат и за иста целна група, едната напишана од ќерката и жената на потпретседателот на САД, а другата од Џон Оливер. Што ли би можела да биде разликата? Повеќе

Биткоин, што и како, објаснето колку што е можно поразбирливо

Криптовалути: сè што не разбирате за пари во комбинација со сè што не разбирате за компјутери. Повеќе

Животот не е ЦСИ

Колку што можеш да очекуваш Хулк или Тор да ти помогнат околу глобален проблем, толку треба да очекуваш и дека ЦСИ лабораториите (судска медицина) во реалниот свет ќе функционираат како оние од филм / телевизија. И тоа никому не му е спорно. Она околу што голем број луѓе се збунети е тоа што и кога ќе извадат некакви резултати, дека форензичарите непогрешливо се во право. Повеќе

Џон Оливер го продолжи договорот со ХБО до 2020