таг: џенова

Асистенција за сите пари и Standing ovation за Пандев на Сан Паоло

Еден од единствените шестмина странски фудбалери во историјата на Серија А со над 400 настапи и натаму плени и не ја остава рамнодушна италијанската критика со своите игри. Му извади реми на второпласираниот Наполи каде играше три сезони. Повеќе

Страста на спикерот на Џенова по голот на Пандев

Како капак на сите видеа кои произлегоа од изненадувањето број 1 на сезоната во Серија А кое му го приреди Џенова на Јуве, се појави и видео од спикерот на клубот кој дополнително го запали Луиџи Ферарис. Тој 10 пати Горан, тие 10 пати Пандев. Ежење. Повеќе

Го сними голот на Пандев и го остави грлото на стадион

Играа со Милан, Интер, Наполи, Лацио, Рома. Никој не успеа да ги победи од нив. Отидоа на гости во Џенова, Прандели во 60-та минута го стави џокерот Пандев и веќе по 20 минути благодарение на нашиот стар лисец на семафорот стоеше Џенова - Јуве 2:0. Кој би рекол а? Гол и асистенција за Гочето. Повеќе

Диско преработката од 1985-та која тргна од мало место, а сега ја пее цел навивачки свет

Во последниве две години, ширум фудбалските стадиони во Европа често се пее една неверојатно певлива мелодија која настанала пред 34 години од италијанското дуо Ригеира. Повеќе

Човекот кој избегна паѓање од мостот Моранди во Џенова, го урна Лацио

Некогашниот италијански репрезентативен бек Доменико Мимо Кришито ја привршува својата фудбалска кариера во Џенова каде уште игра на ниво како пред 10 години. Повеќе

Зошто Пјонтек ги слави головите со имитација на рафално пукање?

Првата играчка недела на Кшиштоф Понтек во Милан е совршена: минатиот вторник даде два во четвртфинале на Куп на Италија против Наполи, а во неделата гол против Рома на „Олимпико“. Повеќе

Пандев оправдано лут, ниту ВАР ниту чист пенал

Најдобриот македонски фудбалер синоќа влезе во игра во 68’ минута на мечот против Рома и во 93’ минута беше дел од спорна ситуација во која не доби пенал. Повеќе

Мурињоманијата владее и во Џенова

Кога влијателен лик како Жозе Мурињо ќе направи потег како оној по мечот со Јуве во ЛШ, кој го совлада со пресврт во драматична завршиница, не поминува тоа така. Неговиот провокаторски гест го повторија и две маскоти на Џенова пред мечот со Наполи. Повеќе

Сите 9 гола на новата сензација во Серија А

Криштоф Пјонтек од анонимен Пољак кој летово направи трансфер од Краковија во Џенова за 4 милиони евра, со ова темпо на голови се наметнува како новиот Левандовски. Со 9-те постигнати гола во стартните 7 кола во Серија А, стана прв играч после легендарниот Батистута кој беше стрелец во Италија на толку средби по ред. Пјонтек е 12 години помлад од Пандев за кој изјави дека му е идол. Повеќе