таг: болоња

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

Со што точно се соочува Синиша Михајловиќ?

На 13 јули, српскиот тренер кој ја спаси Болоња од испаѓање, соопшти дека боледува од леукемија, после што му стигнаа илјадници пораки од сите страни со желба за поскоро оздравување. Повеќе

Викенд на емотивни збогувања во италијанското првенство

Во Јуве, Рома, Милан и Киево ништо повеќе нема да биде исто од следната сезона. Дојде време да се разделат со нивни славни имиња кои со солзи се збогуваа и покрај тоа што имаат по уште еден меч. Важни моменти им се случија на Парма и Болоња. Повеќе

Михајловиќ ја држи Болоња прва во последниве 7 кола

Тренерската смена знае често, многу често да упали кога ќе дојде густо, а последен таков пример е оној со Синиша Михајловиќ кој откако го замени Филипо Инѕаги, вади резултати како никој во Серија А. Повеќе

А слободниот на Болоња го видовте?

Синиша Михајловиќ сигурно бил црвен од срам по 15 минути игра во Бергамо, ама без разлика на дебаклот не бива ако не му пружал рака на Рикардо Орсолини. Погледнете од каква позиција и даде гол на Аталанта. Секоја чест за левицава. Повеќе

Комична сцена при кавга со внесување лице во лице

За време на мечот Рома - Болоња, капитенот на домаќините Флоренци влезе во еден дуел со далеку повисокиот и покрупниот противнички бек Мичел Дајкс. Овој виде не виде, се насмеа од комичната сцена. Повеќе

Кваљарела е луд

„Старото“ нема намера да застане. Игра во сјајна форма и дава голови на 11 меча по ред што не се случило уште од далечната 1994 година. Повеќе

Емотивниот гол на јунакот кој е пресреќен што воопшто игра фудбал

Колку и да го величаме дека е јак во среден ред, сепак мора да признаеме дека Раџа Наинголан знае да биде “копач“ со тоа стартовите без осет, а потврда за тоа е оваа приказна која за среќа, па и за чудо не заврши со тажен крај. Повеќе

Невозможно е да поверуваме дека Ману нема да се врати
Кошаркарскиот пат на легендарниот Џинобили

Ману влегува во 41 година и просто не ни е верно дека ова би можела да му биде последна сезона и дека веќе нема да го гледаме на паркетите. Повеќе