таг: болоња

Мајсторија од мртов агол на Болоња за реми во 94-та

Пред месец и кусур Пауло Дибала на Атлетико Мадрид му даде ненормален гол од слободен удар. Мислевме дека долго време нема да видиме таков удар, ама 22 годишниот Рикардо Орсолини од Болоња го повтори денеска Фиорентина за конечни 1:1 во судиско. Повеќе

Епската кореографија на италијанска кошарка

За оние кои не знаат, во италијанската кошаркарска Lega Basket Serie A (LBA) има бајаги сериозно градско дерби: Фортитудо Болоња - Виртус Болоња, два клуба кои имаат голем број навивачи зад себе и широки трофејни сали. Вечерва од 20:30 се игра градското дерби а навивачите на Фортитудо го најавија со едно сеќавање од пред десетина години. Повеќе

Овој Медел стварно нема памет

Го носи прекарот „Питбул“, што не е за фалење нели, а на терен и надвор од него има направено низа инциденти. Синиша Михајловиќ до вчера излезе од болница каде се бореше со смртоносна болест, а тој фати и со него да се тегне и оправа. Плус тренер му е. Повеќе

Михајловиќ: Со оваа болест си го проширив семејството

Стандардно на неколку дена пред католички Божиќ, клубовите организираат забава, чисто колку заедно да го одбележат празникот. Онаа на Болоња мина во знакот на Синиша Михајловиќ кој ја имаше најтешката година во животот. Повеќе

Топол поздрав од Гранде Синиша до легендите на Реал и Болоња и цел стадион

Големиот фајтер кој во бори со леукемија, а со мислите е како Болоња да победува, синоќа се обрати на видео бим на стадионот Ренато дал Ара, каде неговиот клуб организираше голема фешта. Повеќе

Две навивачки групи со заедничко срце за Синиша

Во италијанскиот фудбал викендов победија емоциите кои ги имаше на претек. Победи сплотеноста на две различни навивачки групи кои фудбалската битка, барем за момент ја тргнаа на страна за да и дадат предност на човечката. Повеќе

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

Со што точно се соочува Синиша Михајловиќ?

На 13 јули, српскиот тренер кој ја спаси Болоња од испаѓање, соопшти дека боледува од леукемија, после што му стигнаа илјадници пораки од сите страни со желба за поскоро оздравување. Повеќе

Викенд на емотивни збогувања во италијанското првенство

Во Јуве, Рома, Милан и Киево ништо повеќе нема да биде исто од следната сезона. Дојде време да се разделат со нивни славни имиња кои со солзи се збогуваа и покрај тоа што имаат по уште еден меч. Важни моменти им се случија на Парма и Болоња. Повеќе