таг: бока јуниорс

Фото на мечот Ривер - Бока

Големото финале конечно го доби својот шампион. По разни перипетии, Ривер синоќа во реваншот од Копа Либертадорес со 3-1 го совлада најголемиот ривал Бока Јуниорс. Гостите поведоа преку Дарио Бенедето кој при прославата му се кривеше на противничкиот бек Гонзало Монтиело. Повеќе

Куп на Ослободители од Шпанија, а финалето се игра во Мадрид

Парадоксот на современиот фудбал отиде до таму да ја искомпритира и најголемата страст на луѓето во Јужна Америка - континент на горди луѓе, убави култури и верни традиции кои долго се бореле за своја слобода од угнетувачите. Повеќе

По што го препознале напаѓачот на автобусот на Бока во Буенос Аирес

Извесен Мартин Фирпо е човекот кој фрла голем камен кон автобусот на Бока Јуниорс при што неколку фудбалери се повредени од скршените стакла. Полицијата го препознала и го уапсила, а тој изјавил дека се кае за тоа што го направил затоа што не размислувал во моментот на афект и адреналин. Повеќе

Испраќање на Бока за Мадрид како да е Нова година

Има уште пет дена до реванш финалето од Копа Либертадорес, ќе го играат на 10.000 км од Буенос Аирес, ама тоа е никаква причина за навивачите на Бока Јуниорс да не ги испратат своите миленици како да се веќе победници. Огномет за испраќање, па кај го има ова на друго место? Повеќе

Неколку факти зошто Ривер - Бока во Европа ќе биде глупост

Во општата трка меѓу неколку градови кои сакаа да го добијат домаќинството на најголемото дерби на светот - на крајот победи Мадрид. Ама сега Аргентинците се жалат дека целава рапсодија околу Суперкласико во Европа е тотално бесмислена. Повеќе

Ривер - Бока на Бернабеу во Мадрид, ама навивачите не сакаат таму

Суперкласико нема крај. По сè што се случуваше, на крајот од Конмебол решиле и официјално реваншот да се игра на стадионот на Реал Мадрид. Фрштат казни на сите страни. Повеќе

Фудбал ли е или трета светска војна?

Финалето меѓу Бока Јуниорс и Ривер Плејт во Копа Либертадорес требаше да биде најголемата и најважата пресметка во нивното 127 годишно соочување, но наместо тоа се претвори во најголем срам, но и страв за сите кои беа дел од него. Повеќе

Ефектот од бодрење на 50.000 навивачи на тренинг

На лудилото во аргентинскиот фудбал му нема крај. Бока Јуниорс во очи на реванш средбата од финалето против големиот ривал Ривер Плејт во Копа Либертадорес доби поддршка од 50, да 50.000 навивачи на тренинг. Кога ќе го погледнете овој земјотрес, ама буквално земјотрес, ќе мислите дека мечот е веќе почнат.  Повеќе

Најсреќниот фудбалски град во светот

2018-та година ќе остане врежена како посебна и историска во аналите на аргентинскиот фудбал, бидејќи дербито кое се смета за најголемо во светот за прв пат од 1913-та од домашната се префрли на меѓународната сцена или поточно во финалето на Копа Либертадорес. На 11 ноември на Ла Бомбонера заврши 2:2, а оваа сабота се игра реваншот на Ел Монументал. Повеќе