таг: богаташи

Лекција од реновирањето на Нотр Дам: Не се крстете во богаташи

Ќумурот од пожарот во катедралата уште беше топол кога француските и светските милијардери почнаа да надаваат кој повеќе ќе донира за реставрација на Нотр Дам. На крај беше ветена блесава сума пари, која предизвика спорадични критики (што не ги дадете на сиромашните) и громогласни аплаузи и хвалоспеви од светската публика. И за сега е останато на ветување. Повеќе

Колку време им требало на најбогатите луѓе на светот да го заработат првиот милион
Не си супер-богаташ ако те немаат „заклано“ на одржување за приватниот авион

5.000 долари за суши, седум илјади за пластични чаши и повеќе гориво отколку што воопшто собира во авионот, се дел од ставките во месечните сметки на кои се жалат милијардерите (или обичните милионери) сопственици на приватни авиони. Повеќе

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Во 2017 за овој успех на Оксфам му беше потребно на куп да го преброи богатството на 43 милијардери, во 2016 списокот беше составен од 61 милијардер. Повеќе

Богатите се побогати отколку што вие ги мислите

Ако богаташите од Позлатеното доба (Рокфелер, Вандербилд) гледале да го избегнат просечниот граѓанин и да одмораат на затскриени живописни локации низ САД, денешните богаташи (како Елон Маск и слични) не сакаат да го делат ни тлото со просечниот човек па работат на летови во вселената или на острови што пловат сред океан. Повеќе

Зошто Монако секогаш игра пред полупразен стадион?

Македонските фудбалски клубови не се единствени кои играат пред 100 луѓе и 12 гулаби. Еден од најбогатите француски клубови кој играше во финалето на Лигата на шампионите игра пред малку гледачи поради што често се слуша ехо „Моја!“ или „пази леѓа!“ Повеќе

Од фуфка, Франција ја напуштиле 10.000 милионери

Растечките тензии на верска основа во Европа повлекуваат еден поинаков бран бегалци. Не се многу, ама се со полни џебови. Таквата Европа главно решаваат да ја напуштат џенем, во Австралија. Повеќе

Нов формат и многу побогата Евролига

Претседателот на ЦСКА Москва, Андреј Ватутин ја поздрави најавата на американскиот партнер кој сака да стане акционер во Евролигата и за 10 години да вложи најмалку 630 милиони евра. Повеќе

Парите се отекувачка

Замислите да упаднете на собир на кој се повикани 100 доларски милионери. Седумдесет и двајца од нив ќе ви се жалат со ист муабет: Не стига бе брат... Повеќе