таг: ас рома

Трансферот на Михтарјан спаси 13 годишно дете од Кенија

Добро де не го спаси директно, ама помогна, а тоа се случува трет пат во рок од два месеци. Браво за иницијативата на Рома. Летово направија одлично дело. Повеќе

Како тоа носат засилувања, а истовремено спасуваат деца?

Неодамнешната Твитер кампања на Рома каде мислевме дека вработиле човек кој го бива само за хумор, излезе топ, ама ептен топ. Со други збори, многу е сериозна и уште повеќе корисна. На две семејства им го продолжија животот. Повеќе

На дербито Лацио - Рома имаше 5 стативи за 26 минути

Вечното римско дерби донесе добар фудбал, 2 гола, многу шанси на двете страни и чудни моменти: стативите на двата гола на „Олимпико“ беа погодени 5 пати за 26 минути (Леива, Имобиле, Кореа, Пароло, Ѕаниоло, Ченгиз). Според Opta, вакво нешто се случило во далечната 2004/2005 на дербито Милан - Интер. Повеќе

Манчестер Јунајтед со Партизан, Арсенал против Ајнтрахт Франкфурт
Лига Европа

По синоќешната гала вечера на која беа извлечени групите за новата сезона во Лига на шампиони, попладнево во Монтекарло се извлекоа и групите за второто по ранг европско клупско натпреварување. Повеќе

Прејака Твитер кампања на Рома

Ако некој Твитер профил се разликува драстично кај фудбалските клубови, тоа дефинитивно е оној на Рома. Ги бива за хумор, правење спрдњи, ама и за доста сериозни теми, како оваа што ја почнаа летово. Повеќе

Искрена исповед на Тоти зошто си оди од Рома

Денес на пладневна прес-конференција, големата легенда на италијанскиот фудбал ги соопшти своите причини зошто ја напушта должноста директор во Рома. Повеќе

Емотивно испраќање на последниот гладијатор

Откако со солзи го испратија Франческо, навивачите на Рома синоќа се збогуваа и со неговиот наследник, најголемиот фајтер кој ја носел капитенската лента, Даниеле Де Роси. Повеќе

После 18 години, Даниеле Де Роси ја напушта Рома
Последниот гладијатор

Еден од најголемите фајтери, капитен на Рома и легитимен наследник на Франческо Тоти, ненадејно соопшти дека по крајот на сезоната во Серија А ќе замине од клубот за кого игра речиси две децении. Повеќе

Срамота на Роналдо, го исмеваше Флоренци поради малиот раст

Во напнатиот и тензичен меч меѓу Рома и Јувентус (2:0), најголемиот конфилкт го имаа Алесандро Флоренци, капитенот на Рома и Кристијано Роналдо кој направи многу нечовечки потег. Повеќе