Фетел најбрз во Јапонија

Актуелниот шампион на Формула 1, Германецот Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Јапонија на патеката Сузука. На второто место заврши Фелипе Маса, а на пиедесталот се искачи и домашниот возач, Камуи Кобајаши.

Втора трка во серија, односно трета оваа сезона за Себастијан Фетел кој трет пат во својата кариера триумфира на трката во Јапонија.

Фетел беше прв на квалификациите, а доминираше и во текот на целата трка која ја заврши со време 1:28:56.242 часа.

Тој го искористи испаѓањето на Алонсо и му се доближи на само четири поени. Лидерот на генералниот пласман излета од патеката уште на првиот круг по контактот со Раиконен.

Фелипе Маса стартуваше од 10-та позиција и успеа да заврши како втор со задоцнување од 20 секунди, а за прв пат во својата кариера на пиедесталот се искачи и домашниот миленик, Камуи Кобајаши од Заубер.

Формула 1 шампионатот продолжува следната недела кога ќе се вози трката во Јужна Кореја.

7 октомври 2012 - 10:41