Загреб КО е новиот шампион во СЕХА лигата

Во исклучително тврдо и неизвесно финале, екипата на Вардар Про не успеа да го одбрани трофејот во регионалната СЕХА лига и загуби дури во продолженијата од хрватскиот претставник Загреб Кроација Осигурување со 25:24.

Финалната ракометна претстава во „Борис Трајковски" почна во знакот на домаќините кои преку Петриќ на два пати и еднаш Раковиќ, за брзо време стигнаа до водство од 3:0. Хрватите се вратија во игра, го израмнија резултатот, а во 15 минута имаа водство од 6:5.

Неизвесен и рамноправен ракомет се играше до крајот на првиот дел во кој се до 4 минути до финишот на првото полувреме Вардар повторно премина во водство и на пауза беше 11:10.

Идентична беше сликата и во второто полувреме кое докажа дека до финалето стигнаа две израмнети екипи кои ќе водат битка за пехарот до последната секунда. „Црвеноцрните" по првите 10 минути имаа минимално водство, а во 45 минута беше еден гол предност за Загреб.

Неизвесноста продолжи и во преостанатиот тек од мечот, а најголемата предност на Загребчани од 2 гола предност изнесуваше на 4 минути до крајот. Во следниот напад Караџиќ успеа да погоди, а по промашувањето на гостите, Вардарци не успеаа да го израмнат резултатот на една минута до финишот.

Хрватите повторно тргнаа во напад во кој доколку погодеа тоа ќе беше крај, но по промашувањето иако преостанаа уште само десетина секунди, Немања Прибак успеа да стрела буквално во последната секунда со што го однесе мечот во продолженија и "ја запали" публиката во салата.

Во продолженијата од два пати по 5 минути, ракометарите на Загреб стигнаа до водство од 3 гола разлика, но Вардарци се вратија во игра и со негатива од еден гол разлика на нешто помалку од една минута имаа напад за реми кој не го искористија.

Крајот на продолженијата од мечот наликуваше исто како во финишот на регуларните 60 минути, но овој пат по промашената шанса на Златко Хорват, Вардар повторно имаше 10 секунди за да се спаси од пораз, но овој пат не успеа.

Најпрецизен играч на мечот беше Лука Степаниќ со 7 гола, а Филип Ивиќ имаше 13 одбрани. Во поразениот тим најпрецизен беше Игор Караџиќ со 6 гола.

Натпреварот за третото место му припадна на тимот на Металург кој славеше над Мешков Брест од Белорусија со 26:21.

14 април 2013 - 20:56