Македонец го реши дербито на Пловдив

Второто најголемо дерби во Бугарија меѓу Локомотив Пловдив и Ботев Пловдив заврши со победа на домаќините од 2:0, а најдобар играч на мечот беше нашиот Зоран Балдовалиев кој постигна еден од двата гола за Локо. После мечот навивачите на Ботев се степаа со полицијата.

Меѓу подобрите поединци на дербито во вториот по големина бугарски град беше и Ванчо Трајанов, поранешниот македонски репрезентативец кој се прослави со ефектниот гол против Англија на гости кога ремизиравме 2-2.

Локомотив го доби дербито со головите на поранешниот фудбалер на Беласица, Зоран Балдовалиев во 14-та минута (четврти гол сезонава) и Мартин Камбуров три минути подоцна. Гостите само го намалија резултатот преку капитенот Јордан Христов во 49. минута.

Инаку мечот на стадионот Лаута го гледаше и легендарниот италијански фудбалер Салваторе Тото Скилачи а после дербито, на улиците на Пловдив се судриле полицијата и навивачите на Ботев.