Малку фалеше за сензација на Светско, Америка се спаси со Турција

Кошаркарската репрезентација на Турција беше на праг од огромна сензација, имаше продолженија против фаворитот број 1 за злато, но на крај Џеди Осман промаши две клучни слободни фрлања.

Американците, кои на Мундијалот дојдоа без повеќе од 15 планирани играчи, но со респектабилен НБА состав, водеа во поголемиот тек од мечот. На почетокот на втора четвртина имаа дури и 15+, но Турците на крилјата на Охриѓанецот Џеди Осман и Иљасова, херојски се вратија во игра .Резултатскиот егал траеше во текот на цела трета и четврта четвртина.

Во самиот финиш Ерсан Иљасова прво положи за 79:79, а потоа Турците одбранија напад и на другата страна по промашената тројка на Осман, Иљасова од одбојка погоди за 79:81.

САД имаа десетина секунди да организираат напад, но лошо тргнаа и на крајот Џејсон Тејтум од очај се обиде за три поени, промаши но Џеди Осман направи фаул буквално со звукот на сирената.

Во регуларниот дел резултатот беше 81:81 (26:21, 21:21, 18:19, 16:20).

Тејтум погоди само две од трите слободни и мечот отиде во продолженија. Таму на Турција повторно ѝ се укажа шанса да го нокаутира противникот, но Осман промаши две слободни фрлања во самиот финиш на 2,1 секунда до крајот. Поповиќ викна тајм-аут, организираше акција за Крис Мидлтон кој отиде на влез и беше фаулиран. Со две погодени слободни фрлања, на крајот Америка славеше со 93:92.

Најефикасен кај победникот беше Крис Мидлтон со 15 поени, Кемба Вокер уфрли 14 со 7 асистенции и 6 скокови. Џејсон Тејтум имаше дабл-дабл со 11 поени и исто толку скокови а ист учинок имаа и Џо Херис и Мајлс Тарнер.

Кај Турците, Ерсан Иљасова беше лидер со 23 поени и 14 скокови, а Мелих Махмутоглу уфрли 18. Џеди Осман, кој беше трагичар на крајот погоди 15 поени, а натурализираниот Скот Вилбекин 12.

Ова е втора победа на САД во првите 2 кола, но избраниците на Поп и Стив Кер ќе мора сериозно да ја сфатат работата ако сакаат да стигнат до самата завршница. Америка обезбеди пласман во следната фаза, а Турците во директен дуел со Чешка ќе решаваат за својата судбина.