таг: светско кошарка 2019

Земавте кеш за ваквото судење а?

Австралиецот Ендру Богут не може да се помири за елиминацијата во полуфиналната пресметка против Шпанија, на светското во Кина. Прво имаше многу директна и цинична реакција за судиска одлука, а потоа пцуеше пред новинарите. Повеќе

Желбите на РТС против Аргентина

Се самопрогласија за светски прваци, ама попија шамар уште во четвртфинале и како утешна награда со денешниот триумф над САД им е борбата за петто место. Али добро, дешава сè. Повеќе

Ако ја загледаш на слободно фрлање, бунар правиш

Натпреварот меѓу Бразил и САД на светското кошаркарско првенство во Кина донесе кадар типичен за фудбалски Мундијал кој поретко се гледа во сала. Тоа е и потенцијална опасност за деконцентрација на противникот. Повеќе

Јанис Антетокумпо, лабаво како на Ол стар

Се игра само втората минута од мечот меѓу Грција и Нов Зеланд, а 211 см високата ѕвезда на Милвоки Бакс веќе е во елемент. Одбраната уште ненаместена, тој полета во него, а и да се наместеше џабе. Само минута подоцна уште една атракција. Повеќе

Ги извиткаа обрачите од цепелини правење во Кина

На шестиот Мундијалски ден во Кина како да се натпреваруваат кој ќе направи појак цепелин. Одиш од меч во меч да гледаш што има од атракции и ги гледаш секаде подивени. Седум цепелини начекавме на шест денешни средби. Убавина за око. Повеќе

Малку фалеше за сензација на Светско, Америка се спаси со Турција

Кошаркарската репрезентација на Турција беше на праг од огромна сензација, имаше продолженија против фаворитот број 1 за злато, но на крај Џеди Осман промаши две клучни слободни фрлања. Повеќе

Австралија ја победи Америка после 55 години

Кошаркарите на САД го доживеаа првиот пораз од 2006 година. Во вториот пријателски меч, одигран во Мелбурн пред 52.079 гледачи, Австралија славеше 98:94. Повеќе

Како е тоа Доналд Трамп крив што Америка нема да има дрим-тим на Светско

На 31 август во Кина стартува Светското кошаркарско првенство, но никаков Дрим-тим од Америка на кој сме навикнати нема да гледаме. Причините се разни а една е и конспиративна и поврзана со претседателот на САД. Повеќе