Антиќ и Олимпијакос на победа до фајнал-фор

Актуелниот европски шампиони, екипата на Олимпијакос предводена од вечерва одличниот Перо Антиќ, ја забележа втората победа над Анадолу Ефес и се наоѓа на чекор до завршниот турнир од кошаркарската Евролига.

Олимпијакос поведе со 2:0 во четвртфиналето против Анадолу Ефес и го дели само уште една победа до пласман на фајналфор турнирот во Лондон.

Како и на првиот натпревар и овој пат на домаќините им требаше многу време за да влезат во ритам, па по првите 5 минути Ефес водеше со 2:12. Кошаркарите на Олимпијакос се разбудија во последните 3 минути од првата четвртина и со серија од 7:0 намалија на 14:16.

Во втората четвртина Олимпијакос доминираше на паркетот и на полувремето тие заминаа со предност од 35:36.

Почетокот на второто полувреме помина со израмнета игра во која Олимпијакос ја одржуваше предноста, но на крајот на третата и на почетокот од последната четвртина домаќините влегоа во одлична серија и направија огромна разлика од +19 (59:40).

До крајот на натпреварот Олимпијакос рутинирано ја одржуваше високата предност и славеше со 71:53.

Перо Антиќ одигра одлична партија и имаше учинок од 11 поени и 7 скокови. Поефикасни од него во победничката екипа беа само Спанулис со 15 и Хајнс со 12 поени.

Во редовите на Анадолу Ефес чиј тренер е скопјанецот Октај Махмути, единствен со двоцифрен број на поени беше Ѓонлум со 13 поени.

Серијата се сели во Истанбул каде ќе се одигра следниот натпревар на 17 април.

12 април 2013 - 22:27