Меси сруши уште еден рекорд, Реал заостана на -8

„Резервистот" Лионел Меси постигна два гола на гостувањето кај Хетафе и уште во септември си го сруши личниот рекорд за најмногу постигнати голови во календарска година. Реал Мадрид го доживеа вториот пораз и по четири кола веќе заостанува 8 поени.

За прв пат по цела година, поточно од 10 септември 2011 година, Лионел Меси не беше во стартниот состав на Барселона на гостувањето кај Хетафе и од клупата влезе во 59-та минута, но и тој половина час му беше доволен за да постигне два гола.

До тогаш Барселона водеше со голот на Адриано, а Меси својот прв гол го постигна од белата точка во 74-та минута. Четири минути подоцна тој и по втор пат се запиша во листата на стрелци.

Тоа беше шестти погодок за Меси оваа сезона или вкупно 61 во 2012-та со што тој уште во септември си го сруши личниот рекорд од 2010-та година кога постигна 60 голови.

Уште еден фантастичен податок за Меси е дека оваа сезона тој постигнува гол на секои 50 минути.

Домаќините намалија откако Маскерано си постигна автогол во 80-та минута, а конечните 1:4 ги постави Виља со гол во последните моменти од натпреварот.

По четири одиграни кола Реал Мадрид остана на само една победа и веќе го забележа и вториот пораз и веќе Барселона има предност од 8 поени. По Хетафе, денес мадриѓаните загубија и на гостувањето во Севиља.

Единствениот гол го постигна Троховски уште во втората минута, а до крајот на натпреварот фудбалерите на Реал Мадрид направија огромен притисок, но не успеаја да го совладаат Палоп.