таг: лионел меси

Го викавме кепец
Приказната за првиот ден на Меси во Барселона

Ако некој најдобро може да ги опише првите мигови на Меси во Барселона, тоа се неговите тогашни соиграчи кои признаваат дека бегале од него кога требало да се игра еден на еден. Еднаш се договориле да го клоцаат сред игра, ама не успеале да го стигнат. Повеќе

Кога цреп не го знае Дел Пјеро па не го пушта кај Меси

Иконата на италијанскиот фудбал Алесандро Дел Пјеро тргнал да се види со Меси во еден хотел во Москва каде Аргентина утре игра пријателска со Русија (од 14:00). Ама се погодило еден дибек од обезбедувањето ем да не знае англиски ем да не знае кој е Дел Пјеро. Среќа на крај дошол тренер од аргентинската репрезентација па Алекс продолжил натаму. Повеќе

Македонецот кој даде најмногу голови од слободен досега во Европа

Нема ден некој шпански спортски медиум да не напише збор-два за едно од најголемите откровенија во Ла Лига сезонава - младиот Енис Барди за кој бековите избегнуваат да прават фаул близу шеснаесетникот. Сега на ред дојде шпански Goal.es. Повеќе

Лионел еднаш и тебе да те дрибнат на твој начин

Барса одигра само 0-0 на гостувањето против Олимпијакос, а еден од поинтересните дриблинзи на мечот беше оној на Костас Фортунис над Меси. Повеќе

Што ако падобранецот од Грција му извадеше на Меси нож?

На синоќешниот гостински меч на Барселона против Олимпијакос во ЛШ, двајца гледачи се симнаа на терен и на лесен начин стигнаа до планетарната фудбалска ѕвезда. Кога ќе размисли човек логично, тоа и не е баш убаво, бидејќи малку фали да заврши неубаво. Повеќе

Навивач во Грција влезе на сред терен да го баци Меси

Додека Суарез, Бускетц и Меси не можеа да најдат дупка во одбраната на Олимпијакос, еден навивач најде дупка меѓу редарите на стадионот „Јоргос Караискаки“ и стигна до Аргентинецот за да го гушне и бакне. Повеќе

Меси vs Реал Мадрид на Бернабеу во ЛШ

Играта на Меси дефинитивно треба да ја има од учебник и да се предава во школо. Во пресрет на вечерашното 4. коло од Лигата на шампионите ве потсетување на едно од неговите најдобри, ако не и најдобро издание против Реал Мадрид. 2 минути и 20 секунди на кои е забрането трепкање. Ќе ги расплачеше уште малку. Повеќе

Меси и Роналдо никогаш не гласале еден за друг

Фудбалот во последниве 10 години се врти околу нив, тие важат за едни од најдобрите на сите времиња а необично е да се види како гласаат во изборот на ФИФА. Повеќе

Најдоброто од детските денови на Меси во Барса

Со педантно сочуваната архива, Барселона може кога сака и колку сака да вади видеа од Меси кој уште од мал прави дар мар со топка. Оваа извонредна компилација е одличен приказ за тоа какво талентирано дете земале од Аргентина. Дете кое се претвори во најдобар фудбалер на светот и кое на Камп Ноу донесе 29 трофеи. Повеќе