Мајсторија на Жиру кој со два гола за три минути го сруши Интер

Борбата за врвот во Серија А допрва ќе станува возбудлива и неизвесна по конечниот исход на миланското дерби. Го нема Ибра, ама има друг ветеран кој со гол шоу направи спектакуларен пресврт.

Милан слави голема победа над Интер со 2:1 со што ја разгоре битката за титулата. Резултатот го отвори Иван Перишиќ со погодок во 38 минута и кога момците на Симоне Инѕаги имаа 3 бода во раце на 15 минути пред крај, на сцена стапи Оливие Жиру.

35 годишното засилување од Челси го шокираше градскиот ривал со два брзи гола во 75-та и 78-ма минута.

Вториот мајсторски во дуел игра со Бастони на кој му го испи мозокот.

Головите

Најдобрите голмански интервенции

Интер има еден меч помалку и со победа на дербито ќе беше на +7 со можност да избега на +10, но Жиру тоа не го дозволи и сега разликата меѓу овие две екипи е само 1 бод предност за Интер, кој со триумф на одложената би имал 4 бода повеќе.

5 февруари 2022 - 19:45