таг: оливие жиру

Челси јуришно во Киев, Жиру како Кристијано
Лига Европа

Со хет-трик на Французинот и голови на Хадсон-Одои и Алонсо, Челси со вкупен резултат 8-0 по двомечот со Динамо Киев, фати сериозен залет кон трофејот во Лига Европа. Валенсија со гол во 93-та минута обезбеди пласман во 1/4 финале. Повеќе

Мангупски гол на Жиру

Еден од најатрактивните голови на вечерашните нокаут средби од Лига Европа, дефинитивно е оној на Оливие Жиру кој во 58-ма минута зголеми на 0:2 за Челси на гостувањето против Малме. Повеќе

Првиот гол во кариерата на Жиру

Со голот против Саутемптон за 1:1 во 88-та минута, Оливие Жиру стигна до 17 погодоци во Премиер лигата кој ги постигнал откако влегол од клупа. Со тоа го израмни рекордот на Оле Гунар Солскјер кој му беше златна резерва на Фергусон. Францускиот напаѓач и најавил на Европа дека ќе биде човек за одлука уште кога го дал првиот гол во кариерата. 2007-ма година: Гренобл - Ле Авр, 2:1, со голот на Жиру во 92-та минута. Повеќе

Кога Жиру го фрли дресот без да знае дека има продолженија

На денешен ден пред пет години се одигра најненормалниот натпревар во историјата на англискиот Куп. Ридинг после 35 минути игра водеше 4-0 против Арсенал, а ’Топџиите’ успеаа да се вратат на 4-4 и во продолженијата да слават 5-7. Кога завршија регуларните 90 минути на 4-4 Жиру и Кокелан мислеле дека ќе има реванш и ги фрлиле дресовите на нивните навивачи... Па си ги бараа назад да доиграат. Повеќе

Делии блеснаа со две кореографии, но Жиру ги замолкна со ножички

Мрежите на синоќешниот меч од Лига Европа меѓу Звезда и Арсенал мируваа 85 минути, се до моментот кога Топџиите искомбинираа една феноменална акција по која Оливие Жиру се свитка како кифла и од тешка позиција постигна гол за конечни 0:1. Повеќе

За Жиру критиката излегла од рајот

Тој никогаш нема да даде 20 гола за сезона. Никогаш нема да биде топ шпиц, затоа што не знае да дава голови на важни натпревари. Критичарите само го мотивираа Французинот кој здиве. Повеќе

Марсејеза се ореше во Премиер лигата

Со одлука на англиската ФА, сите натпревари во Англија ова коло почнаа со француската химна и едноминутно молчење за жртвите од масакрот во Париз. Повеќе

Арсенал го освои ФА купот по 12-ти пат, бомба на Санчез

За 19 години колку што е тренер на Арсенал, Арсен Венгер вечерва по шести пат го донесе трофејот од ФА купот во клупскиот музеј. Тобџиите ја демолираа Астон Вила со 4-0. Повеќе

Жиру се мотивира кога Венгер бара нов шпиц

Повремениот француски репрезентативец, Оливие Жиру во последно време е мета на критики, затоа што не дава голови како во претходните две сезони. Тој одговара дека го мотивираат натписите во кои се објаснува како на Арсенал му треба центарфор од светска класа. Повеќе