Голманот на Жирона и согирач на Миовски фати три пенали!

Голманите беа главни јунаци викендов. Во Италија на мечот Фиорентина - Милан се досудија 3 пенали и сите три ги одбранија голманите Де Хеа (2) и Мењан (1). Во Жирона пак се случи фудбалско чудо какво што не се памети мноооооооогу одамна. Аргентинскиот голман и соиграч на Бојан Миовски, Пауло Газанига на мечот со Билбао одбрани дури 3 пенали! Едниот што го одбранил бил поништен па повторно изведен, па го фатил и тој. Вкупно 3 за победа на крај од 2-1 и важни 3 бода за Жиронците.

Газанига одбрани пенал и пред неколку дена во мечот против Феенорд (2:3) во Лига на шампиони така што на само 2 меча има 4 одбранети пенали што е рекорд.

Парадите против Билбао ќе се паметат уште долго.

Голманот на Жирона им ги одбрани пеналите на: Беренгер во 28’ минута, на Ињаки Вилијамс во 58-ма минута а овој пенал се изведе повторно зошто судијата на барање на ВАР собата проценил дека играчите прерано влегле во шеснаесетникот. Повторениот пенал го изведе Ерера но Газанига и тој му го одбрани.

Пауло Газанига беше втор голман во Тотенхем од 2017 до 2021 и често беше резерва и не бранеше. За Аргентина има два настапи. Сега веќе две сезони е во Жирона, екипата од Каталонија која лани направи големо изненадување, заврши на високо трето место и се квалификуваше за Лига на шампиони за првпат во својата историја.