Лига на шампиони

Чудо на Јунајтед во Париз!

Иако сите го отпишаа Манчестер кој после поразот од 0-2 дома, без пола екипа отпатува на реванш со ПСЖ, „Црвените ѓаволи“ славеа 1-3 со гол од пенал по преглеудвање ВАР во 92’ минута и одат понатаму!

Манчестер Јунајтед стана првиот тим во историјата на ЛШ кој после пораз со два гола разлика дома, отишол понатаму по убедлив триумф на гостински терен. Првиот гол од вкупно три го дадоа по катастрофална грешка на бекот на ПСЖ Муние кога Лукаку ја скрати топката и лесно го совлада Буфон. Уште една покатастрофална грешка направи токму Буфон во 30’ минута кога пак Лукаку беше најспретен. На крај неверојатен финиш на мечот.

Лига на шампиони, осминафинале резултати:

ПСЖ - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД 1-3 (1-2) прв меч 0-2, вкупен резултат 3-3

/Бернат 12’ - Лукаку 2’, 30’, Рашфорд 90+2’/

Одлуката за пенал по играњето со рака на Кимпембе на ВАР и решавачкиот пенал на Рашфорд:

****

На вториот меч вечерва, Порто после 90 минути надомести 2-1 од Рим, а во продолжение дадоа гол од пенал по прегледување на ВАР снимката за ситуацијата кога Флоренци влечеше противнички играч во шеснаесетникот.

РОМА - ПОРТО 3-1 после продолженија (2-1) прв меч 2-1, вкупен резултат 4:3