Бразилско дерби со хард кор финиш

Кога сте виделе последен пат судија да прекине натпревар поради недостиг на играчи на терен? Бразилските фудбалери кои се познати по лудото дриблање, овој пат покажаа други вештини, а тоа резултираше со 10 црвени и 8 жолти картони.

Најнеславниот крај на фудбалски натпревар викендов се случи во државното бразилско првенство во Бахија меѓу екипите на Виторија и Бахија кои одиграа меч кој траеше околу 80 минути.

По крајот на првиот дел кој заврши со 6 жолти картони и водство од 1:0 за домаќините, второто полувреме помина во тотален хаос.

Сè започна во 50-та минута откако Винисиус го израмни резултатот на 1:1, танцувајќи пред домашните навивачи. Играчите на Виторија тоа веројатно го сфатија како провокација по што почнаа да летаат боксови.

Мечот беше во прекин 16 минути во кои судијата додели 3 црвени картони за домашниот и 5 црвени за гостинскиот тим.

Играта продолжи, но на 11 минути до крај беше прекинат бидејќи Виторија при три направени измени доби уште две исклучувања, а тоа автоматски значи крај на натпреварот.

Правилата на ФИФА наложуваат дека ако еден тим остане со помалку од 7 играчи на терен, тогаш мечот завршува.

Во ваков случај на Бахија и следува службена победа од 3:0.
19 февруари 2018 - 11:03