таг: бразилски фудбал

Фудбалскиот пат на Пеле - најголемиот бисер на Бразил

За него се снимани филмови, документарци, репортажи. Многумина го сметаат за најдобриот фудбалер на сите времиња. Генот за фудбал го наследил од татко му кој имал кратка професионална кариера и кој на сметка на фудбалот живеел сиромашно. Повеќе

Крузеиро испадна од лига првпат во 98-годишна историја

Изминатиот викенд славниот бразилски клуб Крузеиро од градот Бело Хоризонте, кој беше еден од само 4 клуба кој никогаш не испаднале од првата лига, мораше да се помири со најтешките моменти во своето постоење. Повеќе

Автогол на сезоната во Бразил

Васко да Гама против Гоиас во бразилското фудбалско првенство. Домаќините поведуваат 1:0 преку некогашниот најголем талент на јужно-американскиот фудбал, Колумбиецот Фреди Гуарин, а Гоиас израмнува дури во 90+7’ минута по еден смешен, бизарен автогол на Освалдо Енрикез. Повеќе

Моронски фаул на годината - доаѓа од Бразил

Голманот на Интернасионал од Бразил, Марсело Ломба на најгрубијански можен начин му влезе на центарфорот на Гремио, Лучано. Нормално, директен црвен картон во 51’ минута и пораз на крај од 2:0. Повеќе

Верувале или не, преживеан фудбалер од авионската несреќа на Шапекоенсе постигна гол

Животот дефинитивно ги пишува најубавите приказни. Повеќе

Мајката херој која му коментира фудбал на својот слеп син, доби награда заедно со Меси

Милано. Градот на модата, елитата и гламурот. Оперскиот театар Ла Скала, на сцена маестро Андреа Пирло кој отвора коверт и го објавува името на Силвија Греко - жената која победи во номинацијата навивач на годината на церемонијата FIFA The Best. Повеќе

Пожари до стадионот, тие фудбал играат

Во бразилската Серија Ц лига, Атлетико Акреано и Луверденсе како да не беа свесни што се случува околу нив, па играа како да ништо не е. При резултат 3:2 судијата пред крај решил да го прекине мечот поради густиот дим од околните пожари и безбедносниот ризик. Повеќе

Абнормални ножички во Бразил, еврогол каков што не се гледа секој ден

Во бразилската Серија А, на мечот Сеара - Фламенго (0:3) падна гол кој сигурно ќе биде кандидат за наградата Пушкаш. Џорџан Де Араскаета во 90+7’ минута, во длабоко судиско продолжение постигна велелепен гол. Повеќе

Преубав гест од Бразил, Палмеирас потпишал договор со фудбалер со оштетен слух

На почетокот на август месец, фудбалерите на Палмеирас добиле нов, 18-годишен соиграч од младинскиот тим. Станува збор за Густаво Пералта од Парагвај кој има 80% загубен слух и не зборува. Повеќе