Бизнис

Мекдоналдс, компанијата за недвижности вредна 30 милијарди долари

Само во Соединетите држави има 14.150 Мекдоналдс ресторани. За околу 85% од овие недвижности Мекдоналдс наплаќа кирија (и останати трошоци за лиценцирање) од компаниите што ги работат. Повеќе

Како Елон Маск ја здроби автоиндустријата, и зошто тој може да е следната жртва

Во 2011 веќе се изминати неколку години откако американската влада прсна милијарди долари за спасување на авто-индустријата, уште никој нема чуено за Убер, а директорите на Форд го сметаат Ајфонот за најголема опасност за својот бизнис. Повеќе

Германците чуваат милијарди во дојч-марки

Блумберг неодамна пресметал дека во земјите на еврозоната има над 15 милијарди евра во стари валути, кои се уште не се заменети за новите пари. Нешто помалку од пола од овие се во Германија. Повеќе

Капитализам со суперхиковски лик

Знаете како функционираше робинхудовскиот принцип кај ликот од Алан Форд: кради од сиромашните и давај на богатите. Е, па, капитализам. Повеќе

Русија, САД, Агрокор и гео-стратегија

Моментално најголемите доверители на Агрокор му нудат на досегашниот сопственик на најголемата балканска компанија 20% од сопствеништвото. Излезе дека Тодориќ заглави на Меркатор, кој го купи со кредити од руските Сбербанк и ВТБ банка. Само на Сбербанк, Агрокор ден и должи околу 1,3 милијарди евра. Повеќе

"Дневниот промет" на милијардерите

Блумберг изработи листа на топ 500 милијардери во светот која се разликува од сите останатите листи на темава по тоа што дневно ги евидентира промените во нивното богатство. Повеќе

Брегзит гледа, ќар вади

Додека ЕУ и Британија ги копаат бирократските ровови за претстојната битка, Луксембург се зафати со средување и унапредување на својот финансиски систем и технологија. Повеќе

Буџет, буџет, убер алес

Додека земји од обединетиот дел од Европа не можат да се добројат колку пари им фалат во буџетот, Германија годината ја заврши со вишок во буџетот од 23,7 милијарди евра. Само во јули Грција од буџет треба да врати долг од околу 8 милијарди евра. Повеќе

Битката за твојот патент

На прв поглед производството на патенти изгледа како небитна индустрија, ама на глобална завршна сметка излегува дека е пазар од 10 милијарди долари годишно. А кај има пари, таму има и Кинез што се обидува да ги собере. Повеќе

Светската економија игра со нов шпил карти
Навреме да побараме влез во Турција?

Сликата за тоа како ќе изгледа светската економија за 30 години никако не им одговара на волците од Вол Стрит. Анализа на Прајсвотер Хаус покажува дека завршува економската хегемонија на САД и ЕУ а на сцена доаѓаат 'некои нови клинци'. САД ќе бидат претркани од Кина и Индија а во Европа најмногу ќе расте Турција. Повеќе