Балкан

Запознајте ја бугарската Шипка

Група граѓани и по некоја граѓанка решаваат да го земат законот во свои раце и лично да го спроведат. Па маскирани и вооружени ловат блискоисточни мигранти по планините во граничниот појас. Ова се случува во Бугарија, членка на ЕУ. Повеќе

Екстра вирџин млеко

Од Хрватска доаѓа една земјоделска бајка во која сточарите не само што успеваат да најдат купувач за својот производ, туку прават и пари од него, што е голема разлика од пред некоја година кога биле банкрот. Што најмногу се сменило во ова време - фатиле сами да продаваат тоа што сами произведуваат, плус малку технологија. Повеќе

Кинези добиваат златни визи од Грција

За да ја поправат крвната слика на својата економија, Грците посегнаа по мерка пробана и во други земји - златна виза за оние кои ќе инвестираат или ќе купат недвижнини. И, ете ти ги Кинезите. Повеќе

Западот испорачува шкарт храна на истокот од Европа
Купувајте не-западно?

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ги обвини западните членки на ЕУ дека во Источна Европа намерно испорачуваат храна со понизок квалитет. Повеќе

Блиц: Воено безбедносната агенција на Србија запленила арсенал оружје наменето за Албанците во Македонија
Кој е романскиот милионер уапсен во Србија?

Вечерта меѓу 13 и 14 април во Белград е уапсен 38-годишниот Себастијан Гица, романски милионер проценет на над 100 милиони евра, кој почнува да работи со информатика уште во првите години по падот на Чаушеску (да, многу млад) и тоа за сериозни клиенти како армија, полиција, разузнавање и слично. Повеќе

Зошто југословенските тајни служби најмногу убиваа новинари?

Убиството на Славко Ќурувија е само едно во низата зад кои стои силата што ја разведруваше и наоблачуваше политичката сцена во Србија, од времето на комунизмот па наваму, Државната безбедност, пишува Вељко Миладиновиќ. Повеќе

Словенците и мртви се пред нас

Гробиштата Побрежје датираат од 1879, и со својата богата 130-годишна историја се дел од историското и архитектонско наследство на Марибор. Но, ништо не е впишано во камен, па ни изгледот на гробиштата. Повеќе

Мнозинството го доби она што го бараше

Oваа есен ќе се навршат триесет години од Осмата седница на ЦК на Сојузот на комунистите на Србија, која претставуваше конечно разделување помеѓу Слободан Милошевиќ и Иван Стамболиќ. Набрзо ќе се навршат и 27 години од изборите на кои победи ХДЗ на Туѓман. Вака или така, три децении. Премногу и за историјата, а камоли за еден човечки живот. Повеќе

Животот пишува Тарантино

Синопсис: поранешна порно, па риалити ѕвезда, сега „старлета“ оди во Сараево да го промовира својот нов спот и песна. Додека седи на кафе 9 пати е пукано кон неа. Повеќе