Свет

САД исклучени од добивање информации околу нападот во Манчестер

Британската полиција што го истражува бомбашкиот напад во Манчестер арена одлучи да престане да споделува доверливи информации со американските власти откако дел од нив, повторно, стигнале до американските медиуми. Повеќе

Луѓето на Трамп си најдоа народ по своја мерка

Американскиот секретар за трговија го сподели своето пријатно изненадување од народот во Саудиска Арабија затоа што во текот на посетата на Трамп, немало никакви протести или демонстрации во земјата. Има само еден мал проблем во ова; во Саудиска Арабија се забранети протести. Повеќе

Иран чека Белата куќа да стане „интелектуално стабилна“
Надежта последна умира

На штотуку ре-избраниот претседател на Иран му е јасно каква политика од САД може да очекува кога Трамп реши своето прво стапнување во странска држава да биде во Саудиска Арабија. Па кога е веќе така, барем да им подели некоја лекција од демократија. Повеќе

Меланија ги пофали Арапите дека ја јачаат жената

Првата дама на САД ја пофали Саудиска Арабија за нивните напори и мерки кои водат кон „оснажување на жените“. За 110 милијарди долари колку што нејзиниот златен сопруг на домаќините им наплати во вид на нарачки за оружје, Меланија можеше да каже и дека САД од оваа земја можат многу да научат за третманот на жената. Повеќе

20 милиони луѓе се пред умирање од глад, а на медиумите им е гајле само за Трамп

Пораката е од Дејвид Бесли, поранешен гувернер на Јужна Каролина, а денес генерален директор на Светската програма за храна на Обединетите Нации, според кого тоа што моментално се случува во делови од Африка не се "лажни вести, туку реалност". Повеќе

Народот да помогне народот да не пуши

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте го повика народот да му помогне да ја спроведе неговата ригорозна забрана за пушење ја јавни места. Како што тоа бидна и порано, ваквиот повик е зелено светло за секоја битанга да шета по улици и да го спроведува законот по свое видување. Повеќе

Вашингтон ѓурулти калабалак

Нели турскиот претседател во посета на САД. Нели таму на секоја посета на некој државник ќе се најде некој да протестира против неговата политика. Е па, не може тоа така, мислат бодигардите на Ердоган. Им влегоа и ги затепаа, среде Вашингтон.   Повеќе

И Обама 2008 бил под хакерска опсада од Русите

Руски хакери уште во 2008 ја таргетирале кампањата на Обама, додека американски функционери биле мета на нивни напади уште од 2007-ма кои продолжиле и откако тие ја напуштиле владата, се тврди во нацрт верзијата на безбедносен извештај што го објавува Њузвик. Повеќе

Реакции на светскиот печат на победата на Макрон

Десничарските медиуми го нарекуваат мамино синче и се сомневаат во финансиите на неговата кампања. Останатите главно ја поздравуваат победата на најмладиот претседател во француската историја (една година помлад од Наполеон) како стопирање на популистичкиот бран.   Повеќе

Берни Сандерс: Новата палестинска тактика ќе значи крај на Израел

Идејата за две држави се чини дека веќе не живее меѓу Палестинците. Денес тие се за останувањето во Израел но со комплетно еднаков државотворен статус. „Тоа би било крај на израелската држава“, предупредува Сандерс, без ронка булшит во него. Видео