Технологија

Ти што сакаш прави, ЦИА пак ќе те хакне

Тоа што во документите објавени од Викиликс беше наведено дека ЦИА може да те прислушкува преку твојот Самсунг телевизор не значи дека ЦИА ти упаднала преку интернет, или ти провалила дома за да те прислушува. Не, ти го начекала телевизорот во пошта и таму го хакнала. Повеќе

Тажниот дел во возбудата околу Нокиа 3310

Вниманието што успеа да го собере воскреснатата верзија на класичниот "дамбфон" и тоа во лутата конкуренција на најголемиот светски саем за мобилни телефони, покажува дека "веќе немаш простор за унапредување на смартфони кои и онака сè прават". Повеќе

Самсунг понуди молив

Можеби инспирирани од бранот носталгија покренат од оживувањето на Нокиа 3310, Самсунг реши да го открие својот придонес кон враќањето на старите добри вештини и алатки. Тенкоминец, засега не експлодира. Повеќе

Што нудеше Нокиа 3310 што смартфоните уште го немаат

Нокиа го заврши својот дел од работата и најави дека кон крајот на февруари ќе ја презентира модернизираната верзија на Нокиа 3310. Засега сите шпекулации водат на тоа дека и модернизираната верзија ќе биде „дамб“, односно типот на цигла што го имавме пред појавата на првиот Ајфон. Повеќе

Паниката околу мобилниот на Трамп

Пред некое време пишувавме дека од ноември годинава во пакет со позицијата Претседател на САД, заедно со Белата куќа и нуклеарните шифри доаѓа и непробоен (за хакирање) Андроид изработен од Боинг, а дополнително обезбеден од американската војска. На сметка на огромна нервоза на секоја можна безбедносна структура во САД Трамп одлучи да продолжи да го користи својот Самсунг смартфон. Повеќе

Смартфонот на претседателот (што Трамп веројатно уште не сака да го користи)

Телефонот се базира на верзија на Андроид изработена од посебна програма на американската војска, а уредот го произведува Боинг (да, Боинг со авионите). Повеќе

МИТ сака сите да ги претвори во земјоделци

Компјутерот за храна е производ на МИТ, кој го создаваат по комплетниот крах на јапонското земјоделство предизвикан од цунамито и нуклеарната катастрофа во Фукушима, инаку главниот земјоделски регион во земјата. Сега од МИТ сакаат секој сам да го направи компјутерот и да се зафати со земјоделство. Повеќе

Од ЕФФ до технолошка индустрија: бришете сè што имате

ЕФФ е непрофитната група што на глобално ниво се бори за дигиталните права на корисниците. На неколку недели пред доаѓањето на Трамп во Белата куќа, тие закупија цела страница во магазинот Вајард за својот проглас до комплетната технолошка индустрија. Повеќе

Колку мобилниот те цинкари кај твојот телеком

Политичарот од Зелената партија Малте Шпиц успева (преку суд) да ги извлече сите податоци што Дојче телеком ги има собрано за него. Истите им ги предава на Цајт-онлајн, кои врз основа на нив прават комплетен отпечаток од животот и движењето на политичарот во период од 6 месеци. Повеќе

Микрософт стана член на Линукс фондацијата

Во 2001 Стив Балмер го опиша Линукс како "рак кој се закачува на сè, од интелектуална сопственост, што ќе допре". Минатата недела Микрософт објави дека се приклучува кон Линукс фондацијата како платински член. Повеќе