Технологија

Што нудеше Нокиа 3310 што смартфоните уште го немаат

Нокиа го заврши својот дел од работата и најави дека кон крајот на февруари ќе ја презентира модернизираната верзија на Нокиа 3310. Засега сите шпекулации водат на тоа дека и модернизираната верзија ќе биде „дамб“, односно типот на цигла што го имавме пред појавата на првиот Ајфон. Повеќе

Тесла почна да прави повеќе пари од нафтената индустрија

Рамката во која е точен насловот е дека ова "повеќе" временски се однесува на последниот квартал, а географски во споредба со американската нафтена индустрија, за сега уште не и парираат на глобалната. Повеќе

Промоцијата на Тим Кук е најлошата одлука на Стив Џобс

Во 2000 Бил Гејтс својата позиција му ја предава на Стив Балмер, кој ќе управува со Микрософт во следните 14 години. Балмер тука брилјира: успева трикратно да ја зголеми продажбата на компанијата, профитот за два пати, да извади производи како Иксбокс и Кинект и да ги купи Скајп и Јамер. Сепак Балмер успева и да ја осакати иднината на компанијата. Повеќе

Како кинеска роба и американски муштерии го соборија интернетот

На 23 октомври се случи еден од најголемите координирани сајбер напади во историјата на интернетот, во кој паднаа некои од најголемите сајтови како Твитер, Спотифај, Нетфликс и Пејпал. Главен виновник - кинеска компанија што продала милиони не безбедни веб-камери преку кои е извршен нападот. Повеќе

Како Микрософт стана Епл, и обратно

Во средата Микрософт го презентираше својот прв десктоп компјутер, Сурфејс студио, кој е последниот чекор во еволуцијата на Сурфејс од проект, преку таблет до десктоп. Има екран од 28 инчи, чини 3.000 долари и е нереално револуционерен напредок кај компјутерите. Ден подоцна Епл го презентираше Мекбук про, кој е уште едно во редот предвидливи поколенија што Епл ги вади последниве години: потенок, побрз и поскап од претходникот. Повеќе

Маск ги презентираше соларните керамиди

На една од сцените во Универзал Студиос, Елон Маск го презентираше следниот чекор од својот мастер-план: нова и зголемена верзија на Пауервол батеријата за соларна енергија, и соларни керамиди / кровови кои освен што се одлични во генерирање струја, "ќе ги направат вашите соседи љубоморни, исто како што тоа го прави Тесла Модел С паркирана во вашиот двор." Видео

Зошто Самсунг се откажа од Галакси ноут 7 смартфонот?

Да, се откажа затоа што смартфонот експлодираше и правеше пожари, ама проблемот е што ни Самсунг уште не знаат (или не кажуваат) зошто се случува ова бидејќи се покажа дека не е до батеријата. Повеќе

Ајфон 7 чини 225 долари за да го произведеш

Тоа што Тим Кук постојано ги отфрла процените за цената на материјалите, не значи дека ќе се престане со постојани проценки за тоа колку чини да произведеш Ајфон. Па, според истите кредибилни извори, производството на седмицата чини 225 долари. Повеќе

Што се пофалија вчера од Гугл

Раскинување со Нексус и нов Гугл телефон под брендот Пиксел (и ќе има 3,5 милиметарски влез за слушалки), конечно унапредена и надградена верзија на Хромкаст и Гугл Асистент кој во рецензиите е претставен како паметна верзија на Сири, се дел од работите од годинешниот Гугл настан. Повеќе

Во дата-центар на Фејсбук на работ од Арктикот

Зукерберг неодамна даде збор дека редовно ќе апдејтува околу најнапредните технологии што Фејсбук ги користи низ светот. Почна со фотографии од дата-центарот во шведскиот град Лулеа, на самата граница до арктичкиот круг, со површина од 27.000 метри квадратни. Повеќе