Вести

Маркетингот на дилерите од Рио

Кокаинот таму оди во пакетчиња со олимписки кругови и прописно предупредување да не се користи во близина на деца. Профи. Повеќе

Нападите што ќе ја променат Германија

4 напади за 11 дена неизбежно ќе ги натераат Германците да ги преиспитаат своите ставови околу некои работи кои иако никој не веруваше дека се решени, сите успешно ги избегнуваа, пишува германскиот печат. Повеќе

Како автомобилите ја создадоа полициската држава
Историјата на "Ме сопреа џандари, мамата"

Teшко да има поинтересно сопирање од првото кое е забележaно во историјата на САД, кога полицаецот Вилијам Вест го сопира ( и го апси!) Улис С. Грант, на улица број 13 во Вашингтон, 1872 година. Пазете ова: Вест е црнец а Грант е тогаш актуелниот претседател на САД. Повеќе

Има ли соларна ќелија во авионот?

Комплетиран е првиот лет околу светот изведен комплетно со помош на сончева енергија. Убава приказна е тоа, а цреша на шлагот е името на пилотот: капетан Пикар. Повеќе

Изгледа се исплатеше целото полевање со мраз од пред 2 лета

Летото 2014 народ си најде занимација и оправдување да се полеваат со вода по основа на кревање свесност околу Лу Гериг болеста (АЛС). Неодамна е објавено дека фондовите од Ајс бакет челинџ помогнале во откривање на еден од гените кои ја предизвикуваат болеста. Повеќе

Меѓународен монетарен заеб

Тешко е да се докаже добробитта од отворањето на пазарот и воведување на мерки за штедење кога се анализира голем збир на земји. Напротив овие елементи на неолиберализмот доведуваат до изразита нееднаквост, а нееднаквоста и штети на одржливоста на економскиот раст, се порачува во текстот под наслов "Неолиберализам: Преценет?" Тројцата автори на текстот се од ММФ и тоа заменик директор, шеф на дивизија и главен економист. Повеќе

Како Јаху го изгуби Јаху

Кратко по отворањето на берзата во Њујорк, Веризон објави дека ги купува клучните сервиси на Јаху за 4,83 милијарди долари. Јаху во најдобрите денови беше проценет на 125 милијарди долари, а пред 8 години ја одби понудата за купување од Микрософт во износ од 44 милијарди долари. Повеќе

Вечерта на Хилари на која многумина пожалија што не можат да гласаат за Мишел

Сандерс едвај ги смири гневните фанови, Мишел Обама одржа говор за во учебници по ораторство, исвиркана беше и Елизабет Ворен. Настапи Пол Сајмон (инаку фан на Берни), чија изведба на Bridge Over Troubled Water беше доста неубедлива па твитерџии искоментираа дека "Русите и него го хакнале". Епилог: Хилари е кандидатот на Демократите кој ќе треба да смисли начин како да го сопре Трамп. Повеќе

Акциите на Нинтендо издишаа откако сите сфатија дека Покемон и Нинтендо не се исто

Од појавата на Покемон Го акциите на Нинтендо стрмоглаво пораснаа, а вредноста на компанијата се зголеми за два пати и изнесуваше фантастични 42,5 милијарди долари. Бајката почна да се распаѓа во петокот кога Нинтендо и официјално објави (и повтори) дека поседува само 32% од Покемон Го. Повеќе

Кинеските смартфони стануваат премногу добри
Главниот проблем на Епл во Кина

Кинез со месечна плата од околу 1.000 долари, меѓу Ајфон 6С од 750 долари и сосема пристоен Хуавеи од 300 долари речиси редовно се одлучува за втората опција, и ова е проблем за Епл бидејќи работите само стануваат полоши за нив како што се симнува границата на примања. Повеќе