Вести

Полека со апокалипсата, светот е подобар отколку што го мислиме

Колку лоша година беше 2016. Со терористички напади, Британци излудени со брегзит, а Американците избраа Твитер трол за лидер на својата држава. Во Сирија и останатите воени зони, луѓето цела година се давеа во крв. Згора на сè, голем број од нашите најомилени уметници минатата година ја напуштија сцената, засекогаш. И сепак... Повеќе

Што прави шпион кога ќе се пензионира?

Вообичаената траекторија на кариерата на британски шпион е неколку години во државна служба па префрлање во приватен сектор, најчесто со отворање на сопствена консултантска фирма. Кристофер Стил, поранешниот агент на МИ6, што на ФБИ му ги даде документите за корупција во ФИФА, а потоа и досието за Трамп, се пензионира на 44 години. Повеќе

Шведска: Ние и бегалците, 10 милиони!

Шведска требаше да ја исполни десетката дури следната деценија. Но, статистичките проценки не ја земаа предвид улогата на бегалскиот квасец во прирастот на населението.   Повеќе

Разбудете го јогинот во себе

Кога се работи за вашето физичко здравје и спиритуална исполнетост, секогаш сме тука да ви помогнеме. Овојпат за еден нов вид јога која чини 5-7 долари од час. Што добивате за тие пари? Две пива! Повеќе

Марихуаната е корисна во само три случаи
Анализа на 10.000 научни студии

16 држави низ светот и половина од американските сојузни држави го дозволуваат користењето на марихуаната во медицински цели. Сепак од стотици наводни медицински придобивки, само за три постојат конкретни научни докази. Повеќе

Африканизација како антиквизација

Заради расизмот кој во САД доминираше со векови, црнците беа третирани како животни, робови или во најдобар случај пониска раса а нивната улога во историјата и културата беше комплетно игногирана и омаловажувана. Сега клатното е отидено во другиот екстрем. Децата се учат дека црнците уште во стар Египет летале со позлатени електро-мобили. Повеќе

Ќе ми каже некој кој е познатиов со кој се сликам?
Младост - глупост

Арно викаше Луис СиКеј, Исус да се симне на Земјава, наместо да го гледаат со свои очи (фул резолуција + 3Д) тие ќе ги дигнат телефоните за да снимаат и типот кој го чекаме 2.000 и кусур години ќе го зјапаат низ екранче. Повеќе

Берни Мадоф направи монопол и во затвор

Одлежувајќи ја 150-годишната казна за повеќе милијарди вредната измама, во која крадеше од богатите и си даваше на себе, Мадоф успеал да монополизира дел од пазарот на црно во затворот Бутнер. Повеќе

Како Спрингстин го истрола Трамп

Не само што со резигнација одби да свири на инаугурацијата на Трамп кој подоцна не успеа да обезбеди ни некој да му свири преработки од Спрингстин, Газдата на Обама од ќеиф му приредил концерт, и тоа во Белата куќа. Повеќе

Војна каква што прифаќам

Во Босна не живеат три нации туку три менталитети: едниот мисли дека е решение да се продолжи да се живее според Дејтон, на вториот тоа му е тешка тема и не го занима, а третиот е тежок југоносталгичар. Повеќе