Offside

Јако тифо со моќна увертира пред мечот имаа викендов навивачите на Вардар на дербито против Шкендија (1:1), кое дефинитивно заслужува да се игра на Градски, а не во Маџари. На микрофонот е Бојана Скендеровски, придружувана од екстра мотивираниот хор на Комити за кои секој стих од славната „Заветна“ на Пепи Бафтировски е посебна емоција, бидејќи ја опишува пред сè историско националната, а потоа и клупска голгота и борба која ја водат. Слушнете со колкав жар ја пејат.

Дивјачки напад на холандски фудбалер од Фенербахче

Ниту прв, ниту последен пат ќе гледаме тепачки во турскиот фудбал. Така е таму, им врие крвта. Но она што зачудува е храброста и дрскоста на играчите на Фенербахче, кои не е дека само се бранат или бегаат, туку влегуваат во туч и напаѓаат со клоци и боксови. Најмногу зачудува дивјачкиот потег на 22 годишниот Холанѓанец Џејден Устерволд кого го фатиле со телефон како рога и тоа веќе соборен навивач. Пази со нога во глава го удира. Некако многу хард кор бе ова а?

Како почнал целиот хаос во Трабзон?

Тензијата меѓу навивачите на Трабзонспор и Фенербахче кулминираше пред неколку години кога беше пукано од огнено оружје врз клупскиот автобус на Фенер кој патуваше на гостински меч во Трабзон. Страстите никогаш не се смириле. Синоќа Енис Барди даде гол но неговиот Трабзонспор изгуби 2:3 со гол во 87-ма минута после што почнаа големи нереди на теренот.

Клоп е најзабавен пред камери, ама малку фали да го изнервираат

Манчестер Јунајтед го елиминираше Ливерпул во четвртфиналето од ФА Купот со 4:3 во продолженијата, после 2:2 во регуларниот дел. Новинар го чепна Клоп, околу тоа зошто имале потешкотии да одиграат до крај 120 минути, по што на германскиот страгет не му беше баш по ќеиф.

Барди распали од слободен удар против Фенербахче

Со Енис Барди тешко се излегува на крај ако ја зафати убаво од слободен удар. На дуелот против гигантот Фенербахче кој Трабзсонспор го загуби со 2:3, капитенот на Македонија влезе во игра на стартот на второ полувреме и во 62-ра минута го нокаутираше голманот. Ова му е петти гол сезонава.

Поен кој го стана цел стадион на нозе

Во фантастичен дуел во полуфинале на Индијан Велс, Синер го доби првиот сет со 6-1 против Карлос Алкараз, но потоа Шпанецот ги доби следните два сета со 6:3 и 6:2 и славеше со 2-1. На овој меч имаше прекрасни потези а еден е сигурно најубав на турнирот а можеби и на сезоната.

Најчудниот гол на сезоната - ветер направи невидена сцена

Во 90+9' минута од мечот меѓу Чикаго Фајр и Монтреал, при резултат 3-3, домашниот фудбалер Кели Акоста пробува нешто од половина терен, а во еден момент ветерот ја покажува силата на физиката. Никој не веруваше што се случи а Чикаго на крај победи благодарение на ветрот.

Ѓоковиќ и Стеф Кари направија легендарна фотографија

Најдобриот светски тенисер го продолжи престојот во САД каде и покрај сензационалниот пораз од 20-годишниот Лука Нард на Индијан Велс, Србинот остана да ужива во разни настани.

Ремек делото на Просинечки против Партизан полни 34 години

16 март 1990-та, во југословенскиот фудбал се памети по еден од најјаките голови во историјата на големото белградско дерби. Црвена Ѕвезда го совлада Партизан со 2:0 со головите на Дарко Панчев и Роберт Просинечки во 10` и 19` минута. Го нарекоа „Gol sa Autokomande".

Будалаштина на денот на сметка на Јуве

Ова мора да е некој навивач на Интер или Милан или па можеби на Наполи. Како и да е, некој кој му наапан на Јувентус.

Балак го објаснува тешкиот карактер на Озил

Легендарниот Михаел Балак одлично го доловува одличниот фудбалер со специфичен карактер, Месут Озил. Кај него гледавме прекрасни игри, потези и пред сè асистенции, како и некое чудно однесување. Не направи малку, ама можеше многу повеќе со оглед на талентот кој го носеше во себе. Не случајно носеше дресови како оние на Арсенал и Реал. Тивко и ненадејно ја заврши кариерата на само 34 години.

Грчко-турски дуел ќе има во Лига на Конференции

Денешната богата програма на УЕФА со жрепките во Нион заврши со влечење на паровите за четвртфинале во Лига Конференции.

Излезе најновата реклама од Адидас за новиот дрес на Германија за Европско

Мислењата се поделени. На некои ова им е без врска, а на други им е баш како што вели насловот на промотивното видео: Типиш Дојчланд.

Лига Европа носи мега дуели: Италијанско дерби, Ливерпул во Бергамо

Како што е веќе со традиција, прво се влече жрепка за Лига на шампиони, а потоа Лига Европа и Лига Конференции, така попладнево се извлекоа и паровите за второто по ранг натпреварување на УЕФА кое носи дерби спектакли. Осум тимови а еден трофеј.

Жрепка во Лига на шампиони, страшни парови извлечени за четвртфинале!

Попладнево во Нион се извлекоа четвртфиналните парови во елитната Лига на шампиони и очекувано се паднаа мега дерби дуели.

ВАР комедија на сезоната во Лига Европа

Баер Леверкузен и Карабах одиграа мега интересен натпревар од повеќе аспекти. Гостите со играч помалку стигнаа до водство од 0:2 и на крај беа елиминирани со два гола во судиско. Само 4 минути пред да го постигнат вториот гол, Елвин Џафаргулиев направи фаул како последен играч од одбрана. Ентони Тејлор му даде жолт картон, а потоа отиде да гледа ВАР снимка за евентуален црвен.

Рој пчели го прекинаа мечот Алкараз - Зверев

Неверојатни сцени доаѓаат од Мастерсот во Индијан Велс каде на дербито на денот меѓу Карлос Алкараз и Александар Зверев судијата Мухамед Лајани мораше да го прекине накратко дуелот поради опасна инвазија на пчели кои го нападнаа теренот.

Евроголот на вечерта падна во Бачка Топола

На 16 натпревари во Лига Европа и Лига Конференции синоќа имаше многу голови, пресврти, драми, продолженија и пенали. Најлудо беше во Леверкузен и во Бачка Топола. Во српскиот град игра Макаби Тел Авив поради војната меѓу Израел и Палестина. Макаби минатата недела го декласираше Олимпијакос со 4-1 а синоќа Грците возвратија и славеа исто со 4-1 па во продолженија ги поставија конечните неверојатни 6-1! Најубавиот гол на мечот го постигна Ајуб Ел Кааби.

Знае ли Леао да постигне нормален гол?

Милан ја елиминираше Славија убедливо со вкупен резултат од 7:3. Синоќа славеа 1:3 и сите голови ги дадоа во првиот дел. После ваков удар на голманот му преостанува само да ја гледа топката.

Прекин во Чаир, МЗТ напуштил терен поради физички напад

Во натпревар од 20. коло во Првата македонска лига синоќа меѓу Чаир 2030 и МЗТ Скопје се случи прекин затоа што при резултат 42-44 за гостите, на полувреме биле физички нападнати играчите и тренерите на Аеродромци.

Мурињо во 1 минута ќе ви објасни од каков материјал е Чаби Алонсо

4 трофеи со Ливерпул, 5 трофеи со Реал Мадрид, 5 трофеи со Баерн Минхен, светски и двократен европски првак со Шпанија. Или како што објаснува Жозе:

Во ноќта на пресврти, оној на Олимпијакос е најлуд

На дел од бројните натпревари во Лига Европа и Лига Конференции синоќа имаше луди пресврти. Баер Леверкузен до 67-ма минута губеше 0-2 за со два гола во длабоко судиско продолжение да направи тотален пресврт и да слави со 3-2. А уште полуд меч имаше во српскиот град Бачка Топола.

Навивачите на Брајтон им вратија на романистите за вулгарната парола

На првиот дуел во Рим, навивачите на Рома извадија транспарент за Елизабета Втора со навредлива содржина. Oвие пак се решија да не одат со некој сериозен одговор и им вратија со мала заебанција, какви што ги има многу во Италија во однос на нивниот префинет начин на исхрана. На пример ќе те искараат ако ставиш кечап на пица или ако нарачаш капучино попладне, кое се пие исклучиво како дел од појадок.

Луда драма во Леверкузен со мега пресврт во 93-та и 97-ма минута

Баер Леверкузен го прати Карабах дома, а мене ме однесе до инфарктно стање, рече коментаторот на Арена Спорт, кој со многу жар и емоции ја коментираше супер интересната и многу возбудлива осминафинална пресметка во ЛЕ.

Исто место исто растојание

За фудбалската долговечност на Пепе зборува и фотографијава. Временско растојание од 17,5 години! Слика горе: 26.09.2006: Арсенал - Порто 2:0. Слика доле: 12.03.2024: Арсенал - Порто 1:0.