Офсајд

Клубот кој немаше пари за топки, Пипо Инѕаги го носи во втора лига по три банкротирања

Имаа напаѓачи од калибарот на Рекоба и Виери, но потоа се соочија со најмрачниот период во историјата и паднаа во аматерска категорија. Со американски пари, срце на терен, упорност и ѕвезда на...

Брајтон - Новата англиска фудбалска бајка

По триумфот над Виган во понеделникот, Брајтон енд Хоу Албион - клубот основан во 1901 година од посетители на паб, влезе во најдобрата англиска лига. Најголеми заслуги има тренерот Крис Хјутон,...

Приказната за фудбалскиот пат на Пауло Дибала

Кога татко му го оставил во малата кладилница која што ја држел, малиот Пауло ставил 2 пезоси дека Карлос Тевез ќе даде гол во Копа Либертадорес. Со парите од добивката купил дрес од Бока, а...

Келнерот што местел кригли прави чудесен Дортмунд

Претставник е на модерната школа а уникатен е по тоа што за секој следен натпревар има различен систем на игра. Играчите ги носи да тренираат на нерамни и лизгави ливади за подобра контрола на...

Фудбалскиот пат на Филип Лам - најдобриот десен бек на XXI век

Со неговите дресови играат најсиромашните деца во Африка, за него Гвардиола кажа дека е најинтелегентниот фудбалер што некогаш го тренирал, а на неговата слободумност и поимање на демократскиот...

венеција
брајтон и хоув албион
пауло дибала
томас тухел
филип лам

По три неуспешни обиди, ракометарите на Вардар успеаа да се пласираат онаму каде што сонуваа и тие и навивачите, во големата четворка на европскиот ракомет. Флензбург не мрдна во Јане Сандански и се соочи со одмазда од 2014-та. Повеќе

Фенербахче на нашиот Антиќ со 3:0 го исчисти Панатинаикос во плејофот на Евролига, поради што фамозниот претседател на ПАО, Димитрис Јанакопулос ги откажал повратните авионски карти и им наложил на играчите да се вратат со автобус од Истанбул до Атина. Повеќе

Кога клуб од калибарот на Баерн Минхен со таква моќ, јак тренер и состав за почит треба да ги постави целите на почеток од сезоната, сигурно дека во преден план е освојување на тројната круна. Во период од само 8 дена останаа без два од планираните трофеи. Повеќе

Пеналите во корист на Јувентус во она старо време на газда Ањели и Моџи секогаш беа жешка тема за дебатирање во најубавите денови на Серија А. Еден незаборавен и контроверзен натпревар се одигра на денешен ден пред точно 19 години. Роналдо не доби пенал за разлика од Дел Пјеро, а Морати го напушти порано Деле Алпи. Повеќе

Да заиграш во Премиер лига и во Серија А и да ги лажеш твоите дома дека те киднапирале во Тајланд за да им земеш пари треба стварно да си глуп. Епа таков е Нсереко и затоа сега игра во Литванија. Повеќе

Најдобриот играч во Премиер за 2016/17

Кога првпат дошол во Лестер, сакал на тренинг да тргне пешки, но му кажале дека не доликува на Премиерлигашки фудбалер да оди пешки затоа што ќе го тормозат по улица. Во Кан додека сите возеле бесни Ферарија, Нголо Канте возел веспа. Денес е најдобар играч во Англија. Повеќе

Шпанецот со српско потекло кој е позајмен од Стоук во Мајнц, викендов му даде гол на Баерн Минхен и стана само седмиот фудбалер во историјата кој постигнувал голови во најдобрите 4 европски лиги. Кои се останатите? Повеќе

Ракометна Лига на шампиони

Како никогаш досега ракометарите на Вардар имаат одлична шанса за пласман на Ф4, откако од Германија во Скопје донесоа +2 гола предност пред реваншот со Флензбург. Повеќе

Натпреварот меѓу Ливерпул и Челси одигран на 27 април 2014-та, навивачите на Ливерпул да можат би го избришале од меморија. 24 години чекаа на титулата и поради едно лизгање на капитенот, не ја дочекаа. Повеќе

Лузната кај горната усна му стои од четири години кога паднал по скали со чаша сок. После неколку години скршил нога, неправилно му зараснала, па морал одново под анестезија. Бурната младост без татко го направила посилен и еден од најдобрите европски напаѓачи. Повеќе

Откако го даде победничкиот гол во ел Класико, Меси го прослави така што соблече дресот и го крена во вис. Синоќа неговиот гест го повторија навивачите на Барса на мечот против Осасуна каде Меси даде 2 гола (7-1). Повеќе

До 12 години играл фудбал по плажите во Рио но немал намера да стане фудбалер. Повеќе сакал да тргне по стапките на татко му кој бил пожарникар, но со тоа не се сложил дедо му кој го насочил на прав пат. Повеќе

За време на Ел Класико на Бернабеу секогаш имало навивачи на Барса по сите сектори, а ние ги приметуваме кога режијата ќе ги улови со дрес или шал. Овојпат беа многу повеќе и тоа по места резервирани за сезонци на Реал со сезонски билет кои решиле да заработат. Повеќе

Навивачките групи од цел свет може да се тегнат на тема: клуб, религија, вера, бои, политичка определба и слично. Но во едно се единствени - Аргентинците од Сан Лоренцо ги имаат најубавите преработки на песни. Овојпат ја фатија Wonderwal од Oasis. Повеќе

Од резервен голман кој немал пари за асален саат, Рамон Родригез Мончи стана еден од најбараните спортски директори во светот кој на Севиља и донесе 9 трофеи. За влакно не ја послуша жена му да си заминат од Севиља, одлука по која можеби немаше да биде тоа што е денеска. Повеќе