Фудбал

Главниот фудбалер на Тотенхем се вози со градски превоз
Кристијан Ериксен

Од 15 години големите европски клубови како Милан, Барселона, Челси и Сити го викале на проба па го одбивале поради наводниот слаб физикус. На крајот татко му одбива да го шета по проби и бара кој е заинтересиран да дојде да го гледа во Данска. Повеќе

Табелата во Серија А по заминувањето на Де Бур

Франк де Бур освои 4 титули по ред со Ајакс во рок од 6 сезони, но кога дојде во Интер го удави клубот во долниот дел од табелата. Неговиот наследник Стефано Пиоли не е некое славно тренерско име ама... Повеќе

Запознајте го новото оружје на Милан, луд по бројот 7, Стефон Кари и Роналдињо

Џерар Деулофеу утрово скапа 4 часа на медицински прегледи, а од таму се упати во базата на Милан каде ќе потпише позајмица до 30 јуни годинава. Таму го чекаат двајца пријатели: Карлос Бака со кој славеа Лига Европа и Сусо со кого два пати како младинци станаа прваци во Европа. Повеќе

Тешкото детство на Келечи Ихеаначо од Манчестер Сити

Пред само четири години немал телевизор да гледа Премиер лига, чекал пред селската коперација каде имало сателитска да му кажат што се случувало на натпреварите, а денес е ударна игла во шпицот на Сити под водство на Пеп Гвардиола. Повеќе

Зошто Лестер сезонава не постои

Англискиот шампион е на 15 позиција со мизерен скор од 5 победи, 6 нерешени и 11 порази. Нивното злато од среден ред до сега во Челси украде 52, читај педесет и две топки. Повеќе

Хајлајтс од Серија А со забавните коментатори

Исто како претходниот понеделник, така и сега имате на тецна еден брз пресек со сите голови од 21. коло во Серија А, со исклучок на таа вечерната од недела. Важни 3 бода за Наполи на тешкото гостување на Меаца, скок на Интер на 5. место и нов пораз за нашите Несторовски и Трајковски. Шампионот продолжува шампионски. Повеќе

Судија зошто побогу?

На дуелот Нант - Пари Сент Жермен во Франција, Марко Верати реши невообичаено да му ја врати топката со глава на својот голман Кевин Трамп, а судијата Јоан Хамел после неколку секунди досуди индиректен удар и му покажа жолт картон на Италијанецот. Повеќе

Што ако Манчестер Јунајтед сезонава го немаше Златан

Математиката е проста. Манчестер Јунајтед ќе имаше 13 бодови помалку и ќе беше три места подолу на 9-то место. Тоа се должи на срамниот придонес на останатите напаѓачи кои не се ни блиску до двоцифрен број на голови, за разлика од стариот кој игра како во млади дани. Повеќе

Како најголемиот талент на Ајакс и ѕвезда на Арсенал станал просјак
Сторија за Глен Хелдер, првиот играч кој Венгер го избркал

Глен Хелдер бил роден за фудбалер. Имал дриблинг на кој му завидувале од Јохан Кројф и Денис Бергкамп до Ван Перси и Марк Овермарс. Но единствен противник кој не можел да го дрибне била зависноста од коцка која му земала сè што имал во животот. Повеќе

Моментот кој го нема на камера на полуфиналето Италија – Германија 2006-та

Фабио Гросо и Алесандро Дел Пјеро беа главни протагонисти во последните мигови од рововската 120 минутна битка меѓу Италија и Германија на СП 2006. Но додеа сите скокаа врз нив, еден играч фалеше во заедничкото славје и направи нешто што можеби никој до сега не го направил на Мундијалите. Повеќе