Кошарка

Пак да ја куцаш преку Леброн

Леброн Џејмс со 18 поени, 13 скока и 15 асистенции оствари трипл дабл на мечот против Њујорк Никс кој го доби Кливленд со 119:104. Најпрецизен на средбата беше Кортни Ли, кој после ова нема да се осмели повеќе да тргне на забивање на гости кај Кавси. Повеќе

Ол Стар 1997 на А1 со Љубомир Николовски на лице место

Ако не сте гледале Ол Стар и воопшто НБА во 90-те, ќе мора да го изгледате цело видеово бидејќи исто како да не се гледале воопшто кошарка. Да можевме ќе го гушневме Јутјуб. Дали игра Џордан? Да, игра и го оствари првиот трипл дабл во историјата на игрите. Повеќе

Единствените Ол Стар игри во Југославија кои ќе останат во аналите

Само вистинските југоносталгичари не го заборават 7 мај 1991-ва, датумот кога се одигра еден од најспектакуларните кошаркарски натпревари во историјата на Југославија. Најдобар забивач – Тони Кукоч, најдобар тројкаш – Аријан Комазец. Повеќе

Глен Робинсон Трети ја заби преку тројца и ја освои титулата во забивање

Тоа што не му успеа во кариерата на постарот, му успеа на помладиот Глен Робинсон, кој ноќеска приреди сензација на Ол Стар викендов во Њу Орлеанс. Во мечот за тројки за прв пат победи кошаркар на Хјустон. Повеќе

Најфраерското слободно фрлање

Во чест на неговиот 54-ти роденден, уште нешто од незаменливиот и неповторнилиот Ер Џордан. Кој друг може вака а? Повеќе

Личната карта на славеникот Џордан
Летечкиот полни 54 години

Најдобриот кошаркар во историјата, освојувачот на шест шампионски прстени и сопственик на НБА франшизата Шарлот Хорнетс, Мајкл Џордан денес слави 54 години. Медиумите престанаа да бараат негов наследник затоа што е невозможна мисија. Повеќе

Жељко Обрадовиќ - европскиот Фил Џексон

Важи за најдобриот тренер во Европа. Освои 8 титули во Евролигата со 5 различни тимови (Партизан, Хувентуд, Реал Мадрид, Бенетон и Панатинаикос). И да не се разбирате многу од кошарка, лесно ќе најдете заеднички јазик со Жељко Обрадовиќ. Тренерот на Фенербахче одлично зборува шпански, грчки, италијански и англиски јазик. Повеќе

Македонското знаме во салата на ЦСКА Москва

Не знаеме кој е или кои се, но заслужуваат почит за тоа што македонското знаме веќе неколку средби стои на ударно место во модерната сала “Мегаспорт“ каде игра гигантот ЦСКА Москва. Повеќе

Ефес се потсеќа на Пеце и го повлекува неговиот дрес

Анадолу Ефес или по старо Ефес Пилсен утревечер во Евролигата се среќава со Армани Милано. Тоа се две поранешни екипи на нашата кошаркарска легенда Петар Наумовски. Со турскиот состав освои 4 првенствени титули, 4 турски Купови, 4 Президентс Купови, Корач Куп, а стигнаа и до финале во Европскиот Куп. Сето тоа е добро врежано во Ефес кој објави видео од стариот добар плејмејкер и одлучи да ја повлече неговата 7-ка. Повеќе

А ќе речеш само еден обичен волонтер

Неколку месеци пред Ол-Стар викендот во НБА се одржува Џем Сешн, единствена шанса за фановите да станат дел од 1.500 волонтери и да бидат еден до друг со најголемите ѕвезди. Еден дечко така се пријавил за волонтер, па кога му го дале баскетот да покаже што знае на натпреварот на забивање, ги оставил со отворена уста. Повеќе