Разно

Кој е Миша Зверев, тенисерот кој го елиминираше Мареј
Австралија Опен

Поминал тешко време со повредите кои го исфрлиле надвор од првите 1.000 тенисери на светот, но решил со напорна работа да се врати и тоа му се исплатеше на годинешниот Австралија Опен каде се прослави против тенискиот рекет број 1. Повеќе

Фотографија вредна осминафинале

Македонската ракометна репрезентација и математички е во топ 16 на Мундијалот во Франција, а тоа се должи на ремито меѓу Тунис и Словенија 28:28. На Тунис му преостана уште дуелот против Ангола, по кој и да победи не може да биде пред нас на табела па макар и да ги загубиме последните два дуели. Повеќе

Како грмеа нашите во Мелбурн за Лина

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорчевска испиша историја откако стана прва Македонка со триумф на еден гренд слем турнир, а нејзиниот сон е исполнет бидејќи како што изјави игра на ист турнир со нејзиниот идол Серена Вилијамс. На Австралија Опен се скандираше „Лина“ и „Македонија“. Повеќе

Како Томас Милер ги избегна новинарите со пасош

Германскиот репрезентативец на досетлив начин реши да не арчи време во разговор со новинарите кои го чекаа за изјава. Пасошот го користеше како мобилен телефон и се правеше дека збоува. Повеќе

Преживеал масакр во школо, а денес е светски тенисер број еден

Го освои и својот втор Вимблдон во кариерата, блесна на Олимписките Игри во Рио2016 и стигна до посакуваното место број 1 на АТП листата. Но малку се знае за неговото детство. Повеќе

Дуетот на Мирослав Илиќ и Христо Стоичков во ’96-та

Малку е познато дека „славејот од Мрчаевци“ му е кум на легендарниот Ицо Стоичков. Мирослав Илиќ многу пати настапувал на повик на Бугаринот а во 1996-та година снимил песна во чијшто спот со дрес на Парма се појавува токму фудбалската ѕвезда. Повеќе

После силен сервис во глава, бакни ја да пројде

На Хопман Купот во Перт играа Шпанецот Фелисиано Лопез и Американецот Џек Сок. Во еден момент Лопез сервираше силно и ја погоди во глава жената која што собира топчиња. Тогаш на сцена настапи џентлменот Сок. Повеќе

Најдобрите спортски реклами во 2016

Минатата година неколку спортисти се појавија во реклами на познати брендови кои за таа прилика смислија необични приказни. Повеќе

Топ 10 моменти за 2016-та по наш избор

Направивме една листа од сè она што од прва низ помина во глава, а беше актуелно за следење, гледање, пишување во текот на годинава. Можеби сме испуштиле нешто важно, луѓе сме, ама на толку збиднувања и куцање на тастатура последниве 365 дена веројатно изборов ќе добие солидна оценка. Повеќе

Михаел Шумахер 36 месеци е во кома

На 29 декември 2013. година се случи тешкиот пад на Шумахер на скијање при што шампионот од Германија доживеа тешка повреда и веќе три години е во кома од која нема знаци дека набрзо ќе се разбуди. Повеќе