Фудбал

Го победуваш Наполи и те чека цел град на аеродром

Со два гола на централниот дефанзивец Матја Калдара, Аталанта оствари историска победа над Наполи на гости и се приближи само на три бода од местото кое води во Лига на шампионите. Илјадници тифози на клубот дојдоа на аеродромот да ги пречекаат јунаците. Повеќе

Сириецот од Динамо Дрезден кој слави два родендени

Иако организацијата на германскиот фудбал и надлежните служби за мигрантите кои доаѓаат во оваа земја се познати како беспрекорни, еден случај со фудбалер на Динамо Дрезден ја збуни јавноста. Повеќе

На 35 години не е само Ибра во топ форма

Го следите ли Давид Виља во САД? Дечкото во 2016-та изгази за Њујорк Сити, постигна 22 гола и ја освои наградата за МВП играч на сезоната. Сите негови најдобри потези и голови од минатата година се спакувани во едно видео. Повеќе

Падот на Клаудио Раниери во Лестер

Во една евидентна ситуација во која се гледа дека Лестер не е истиот без Канте, а Марез и Варди заедно не можат да стигнат до двоцифрен број на голови, управата на клубот не мрдна со мал прст на трансфер пазарот и се реши за најлесниот потег кога се лоши резултатите. Отказ за тренерот. Повеќе

Борусија Менхенгладбах по негатива од 2:0 броеше до 4 во Фиренца

По елиминациите на Зенит и Атлетик Билбао, уште две изненадуваа се случија на вечерашните реванш средби во Лига Европа. Борусија со пресврт ја потопи Фиорентина, а Тотенхем се посрамоти со Гент. Селта со пенал во 90-та минута се избори за продолженија. Повеќе

Зенит во 90-та минута остана без осминафинале, Баскијците изгореа на Кипар

Олимпијакос, АПОЕЛ, Ајакс, Бешикташ, Рома и Андерлехт се изборија за топ 16 фазата во Лига Европа. Зенит имаше 3:0 за осминафинале, но одбраната им попушти во финишот, а изненадување направи и Апоел откако ја анулираше предноста на Атлетик Билбао. Повеќе

Што има во англиска шеста лига никаде нема

Во судиско продолжение: 3 гола, пенал и црвен картон за тотален пресврт во две минути. Дуелот е од шестата англиска дивизија а победник е домаќинот Бат Сити. Повеќе

Еден од најлудачките голови во кариерата на Роберто Карлос

Во идентична ваква ситуација сите други фудбалери би се обиделе да ја нафрлат топката во шеснаесетник. На денешен ден пред точно 19 години против Тенерифе, бекот на Реал Мадрид имал други планови. Повеќе

Кошмарот во Неапол низ кој поминал Фабио Кваљарела

Роден е во Неапол и животна желба на италијанскиот репрезентативец му била да игра за тимот од родниот град. Не само што заигра туку и даваше важни голови за пласман во Европа, но никој не знаел дека надвор од теренот поминува низ пекол со морбидни писма за педофилија и уцени. Повеќе

Јувентус по примерот на Реал, Барса и Милан кои со навала од петмина станаа шампиони

Масимилијано Алегри синоќа во Порто играше офанзивно со Пјаниќ, Квадрадо, Дибала, Манџукиќ и Игуаин во прв состав. Храбар потег за гостување во нокаут фаза од ЛШ, но и исплатлив за големите екипи кои знаат како до европскиот пехар. Повеќе