Ракомет

Борко и Кире едногласни: Нема фаворити во Келн

Македонските репрезентативци Борко Ристовски и Кире Лазаров во сабота со почеток од 18 часот одат на мегдан со Вардар. Прв Фајнлфор за Борко и Вардар, петти за капитенот на Македонија. И двајцата ракометари на Барселона со слични изјави дека вакви натпревари не можат да се предвидат. Повеќе

Најголемите вредности во спортот

Ништо не му вреди на еден спортист со вили, базени, авиони и милиони ако не ја научи основната вредност во спортот, а тоа е фер плејот. Овие ракометари ја научија таа лекција уште како млади и сега може само да ја пренесуваат. Браво деца. Повеќе

Како хероите на Вардар стигнаа до Келн

Со 10 победи и 4 порази кои им донесоа лидерска позиција во групата Б и директен пласман во четвртфинале каде го елиминираа Флензбург, момците на Раул Гонзалес стигнаа до историски Ф4 во Келн. Мечот на 3 јуни против Барселона се ближи. ЕХФ не потсеќа на патот на Вардарци до завршницата. Повеќе

Спорниот момент со тајм аутот на ЖРК Вардар

Јованка Радичевиќ веднаш по завршувањето на финалето против Ѓер изјави: Да игравме два дена судиите немаше да дозволат да победиме. Покрај судиите доста полемики предизвика и овој тајм аут во финишот кој според правилата се свикува кога тренерот сам ќе го спушти картонот на записничката маса. Повеќе

Тесен пораз на Македонија

Македонската ракометна репрезентација не успеа да собере целосен плен од двомечот со Исланд во квалификацискиот циклус за ЕП 2018. Борко Ристоски повторно бранеше фантастично, но одбраната овој пат потфрли и прими 30 погодоци. Повеќе

Вардар не успеа, Ѓер се качи на европскиот трон
Ракометна Лига на шампиони

Од драматичното прво финале во клупската историја, ракометарките на Вардар ќе се задоволат со второто место на Фајнал Форот на Лигата на шампионите, откако вечерва загубија во продолженијата од Ѓер 31-30 (15-12, 25-25). Повеќе

Како Унгарците ги провоцираа Романците на Фајнал Фор

Иако играа против Будуќност, домашните навивачи на Ѓер не пропуштија да ги пецнат бројните романски навивачи на Букурешт кој подоцна играше со Вардар. „1918 - Мојата баба е постара од Романија“, стоеше на банерот со кој Унгарците ги закачнаа комшиите за датумот на нивната независност. Повеќе

Вардарки рафално против Букурешт за европско финале!
Ракометна Лига на шампиони

Во четвртата година по ред на Фајнал Фор, ракометарките на Вардар првпат се пласираа во завршниот меч за титулата шампион на Европа, откако вечерва го прегазија актуелниот европски првак Букурешт 38-33 (21-13). Повеќе

Суслина брани како Штербик

38-годишната руска голманка Ина Суслина вечерва во полуфиналето на Фајнал Форот против Букурешт бранеше како својот колега од машкиот клуб на Вардар и фати дури три седмерци во едно полувреме. Повеќе

Тренерот на Букурешт ќе викаше автобус за назад

Со тотален ракомет, Вардарки го толчат романскиот шампион и актуелен европски првак Букурешт, чиј тренер Пер Јохансон во еден момент од вториот дел бесно ги праша своите избранички: „Ако не ви се игра, да викнам автобус да си одиме дома“? Повеќе