Тешко е да се докаже добробитта од отворањето на пазарот и воведување на мерки за штедење кога се анализира голем збир на земји. Напротив овие елементи на неолиберализмот доведуваат до изразита нееднаквост, а нееднаквоста и штети на одржливоста на економскиот раст, се порачува во текстот под наслов "Неолиберализам: Преценет?" Тројцата автори на текстот се од ММФ и тоа заменик директор, шеф на дивизија и главен економист. Повеќе

Вечерта на Хилари на која многумина пожалија што не можат да гласаат за Мишел

Сандерс едвај ги смири гневните фанови, Мишел Обама одржа говор за во учебници по ораторство, исвиркана беше и Елизабет Ворен. Настапи Пол Сајмон (инаку фан на Берни), чија изведба на Bridge Over Troubled Water беше доста неубедлива па твитерџии искоментираа дека "Русите и него го хакнале". Епилог: Хилари е кандидатот на Демократите кој ќе треба да смисли начин како да го сопре Трамп. Повеќе

Акциите на Нинтендо издишаа откако сите сфатија дека Покемон и Нинтендо не се исто

Од појавата на Покемон Го акциите на Нинтендо стрмоглаво пораснаа, а вредноста на компанијата се зголеми за два пати и изнесуваше фантастични 42,5 милијарди долари. Бајката почна да се распаѓа во петокот кога Нинтендо и официјално објави (и повтори) дека поседува само 32% од Покемон Го. Повеќе

Како Јаху го изгуби Јаху

Кратко по отворањето на берзата во Њујорк, Веризон објави дека ги купува клучните сервиси на Јаху за 4,83 милијарди долари. Јаху во најдобрите денови беше проценет на 125 милијарди долари, а пред 8 години ја одби понудата за купување од Микрософт во износ од 44 милијарди долари. Повеќе

Кинеските смартфони стануваат премногу добри
Главниот проблем на Епл во Кина

Кинез со месечна плата од околу 1.000 долари, меѓу Ајфон 6С од 750 долари и сосема пристоен Хуавеи од 300 долари речиси редовно се одлучува за втората опција, и ова е проблем за Епл бидејќи работите само стануваат полоши за нив како што се симнува границата на примања. Повеќе

Речник

NetRoulette

Галерии
Од фронтот во Либија: битката против ИСИС
Од фронтот во Либија: битката против ИСИС
Калории по бренд
Калории по бренд
Stephen Voss - Бонсаи
Stephen Voss - Бонсаи
50-те најдобри акциони филмови на 21-от век, до сега
50-те најдобри акциони филмови на 21-от век, до сега
Целиот Џејсон Борн до сега, во 90 секунди
Целиот Џејсон Борн до сега, во 90 секунди
Нокаут - Trip
Нокаут - Trip
14 работи што не сакате да ги знаете за вашата храна
14 работи што не сакате да ги знаете за вашата храна
30 години дизниевци
30 години дизниевци
За мрзливиот земјоделец во тебе
За мрзливиот земјоделец во тебе

Offside

Нераскажаната бајка за португалска Тондела

Во сенка на историските успеси на Лестер, Исланд, Велс и Ростов, остана подвигот на клубот од малото португалско градче со 12.000 жители. Тим кој од осмата лига стигнува до првата и се изборува за опстанок во елитата. Повеќе

BookBox

Архива на многу лоши вицови за (нечии) мајки
Шо мајка ти?

Да е Цепенков жив на интернет би имал куп материјал за архивирање. Едни такви современи, американски „Цепенковци“ имаат направено изложба за вицови во врска со мајките од различни култури. А мајките, пустите, ни криви ни должни, во нив се и грди, и глупи и дебели.   Повеќе