Навивачи

Албанци направија прекин на мечот со Италија

Во 55’ минута од дуелот од нашата квалификациска група меѓу Италија и Албанија (2:0), гостинските навивачи кои допатуваа во Палермо фрлаа голем број бакљи и петарди на теренот поради што судијата мораше да го прекине дуелот на десетина минути. Во гостинскиот сектор била навивачката група Плисат од Приштина. Повеќе

Навивачите на Спартак му одговорија на БиБиСи

Дебатата на релација БиБиСи - руски навивачи продолжува. Откако британскиот канал сними документарка во која неколку маскирани навивачи зборуваат за спартанските тренинзи а БиБиСи ги прикажа како хулигани кои се спремаат за војна со противничките ултраси на Светското, одговор стигна изворно од трибината. Повеќе

Барам оштета од 120.000 евра, ми падна Англичанец на глава

Навивач на Баерн Минхен го тужи клубот со образложение дека не му пружил сигурност, а тој уредно си платил влезница. И по три години оди со штаки од еден наводум глупав, ама по се изгледа сериозен инцидент. Повеќе

Црвено – бел шал на седиштето на убиениот навивач во терористичките напади во Лондон

Tерористичките напади пред парламентот во Лондон вчера однесоа вкупно четири жртви, а меѓу нив и еден полицаец кој беше голем навивач на Чарлтон. Клубот веднаш му оддаде почит на начин кој го заслужува еден ваков верен навивач. Повеќе

Навивачите на Баерн може да зборуваат за верност

Темата на муабетов е 10 клубови со најголема посетеност оваа сезона во Европа. Tронот го држи екипа од Бундеслигата пред сè поради политиката во германскиот фудбал на навивачот да му се даде цена на влезница пристојна или поточно ефтина за негов џеб. Се разбира дека Германците важат за верни навивачи, исто како Англичаните, со таа разлика што вториве плаќаа изгор скапи карти. Повеќе

Нарачуваш помфрит, седнуваш и Рафиња прави курцшлус

На полувремето од мечот Борусија Менхенгладбах - Баерн Минхен, фудбалерот на Баварците додека се загреваше реши ноншалантно да ја шутне топката во воздух, а таа заврши во оброкот на еден навивач на Баерн. Повеќе

Навивачка некултура

Фудбалер на Брајтон ни крив ни должен упадна во непријатно друштво кај навивачите на Лидс. Човекот едноставно беше приморан да ја скокне оградата за да избегне евентуална повреда, а тие го пречекаа како да им е најголем душман. Повеќе

Турските навивачи направија спектакл со сиртаки прослава

Олимпијакос претрпе тежок пораз од 4:1 на гостувањето против Бешикташ, а по четвртиот погодок домаќините направија шоу и со препознатливата грчка музика го тролаа противникот за елиминацијата во Лига Европа.  Повеќе

Конфликтот на Ердоган со Холандија можен проблем за УЕФА

Во случај вечерва Бешикташ да го мине Олимпијакос (1:1) и Ајакс Копенхаген (1:2), УЕФА ја разгледува можноста да спречи евентуална средба на турскиот и холандскиот тим во четвртфиналето. Повеќе

Како тоа изгледа кога ќе гостуваат 60.000 навивачи

Во декември 2010-та година Трабзонспор гостуваше во Истанбул против истоимената екипа и играше пред 60.000 свои навивачи кои пропатувале 1.100 километри колку што е дистанцата помеѓу двата града. Победија 1-3 и правеа синхронизирана кореографија. Повеќе