Мислења

Збогум на митот за руското мешање во американските избори

Сведочењето на поранешниот секретар за домашна безбедност Џеј Џонсон треба да го обезбеди дефинитивниот крај на "Русија ги хакна изборите" хистеријата. Штета што ни требаше толку време за да стигнеме до тука, пишува уредничкиот борд на Њујорк пост во својот едиторијал. Повеќе

Драга Ана Брнабиќ, ако стигнеш - прочитај
Писмо од Бели Прелетачевиќ

Може нема да ти помогне, ама сигурно нема да ти штети, пишува Бели во твитот до идната премиерка на Србија. Повеќе

Навраќање кон паѓањето на Ѕидот
Хелмут Кол, ноември 1999.

За време на официјалната посета на Полска пред десет години дознав дека Берлинскиот ѕид ќе падне. Вечерта на 9-ти ноември, премиерот Тадеуш Мазовецки ја покани мојата делегација на банкет во поранешната палата на принцот Радзивиљ. Пред да пристигнеме на вечера, од Бон се јави генералниот секретар Рудолф Ситерс. Ми кажа дека претседателот на комунистите во Источен Берлин ненадејна објавил привремена дозвола за патување на граѓаните. Повеќе

Британија, резилот на Европа

Да не беше толку сериозна, ситуацијата во Британија ќе беше речиси комична. Со земјата владее робот кој зборува, со прекар Мејбот, кој некако успеа да отиде во посета на изгорена зграда во западниот дел од Лондон без да прозбори со ниту еден единствен преживеан или волонтер, пишува Кристијан Зашке во текстот за швајцарски Дер Бунд. Повеќе

Трудо се шлепа на помодарство, Корбин нуди надеж

Премиерот на Канада е лажен прогресивец кој се бори за воени авиони, нафтоводи и приватизација - треба да погледнеш преку барата за да видиш што е економска и еколошка правда, пишува за Гардијан канадскиот новинар Мартин Лукас. Повеќе

Британија: Крајот на фантазијата

За да се разбере сензационалниот исход на британските избори, човек мора да се запраша едно основно прашање. Што се случува кога лажниот популизам ќе се судри со вистинскиот? Повеќе

Како да се стави крај на грчкиот долг

Речиси цела деценија Грција се бори под товарот на задушувачкиот долг кој сега изнесува повеќе од 300 милијарди евра, или речиси два пати повеќе од нејзиниот годишен еконмски производ, се порачува во едиторијалот на Њујорк тајмс. Повеќе

Време е да се ослободиме од Доналд Трамп

Доналд Трамп ги претвори САД во смешка, а тој самиот е опасност за светот. Тој мора да биде отстранет од Белата куќа пред работите да станат уште полоши, пишува Клаус Бринкбаумер во едиторијалот на Шпигел. Повеќе

Честито Претседателе Макрон, сега сме против тебе

Пред вториот круг на француските претседателски избори, Дием 25 (пан-европското движење на демократи, претежно од левицата, кое јас помогнав да се основа) му вети на Емануел Макрон дека „комплетно ќе се мобилизира за да му помогне“ да ја порази Марин Ле Пен, тоа и го направивме, пишува Јанис Варуфакис во својата колумна. Повеќе

Не заборавајте дека Советскиот Сојуз го спаси светот од Хитлер

Според една калкулација, за секој еден Американец кој загина во борба со Германците, има 80 советски војници кои загинаа правејќи го истото, пишува Ишан Тарур во текстот за Вашингтон пост. Повеќе