Мислења

Франција и заљубеноста во просветлениот деспот

Макронизмот е производ на еден изразито француски идеал: просветлениот деспот. Од Наполеон Бонапарта до Шарл де Гол, ние имаме навика да бараме спасители, што ја објаснува нашата сегашна заљубеност со новоизбраниот претседател Емануел Макрон, пишува Гај Сорман во Ле Монд. Повеќе

Честито Претседателе Макрон, сега сме против тебе

Пред вториот круг на француските претседателски избори, Дием 25 (пан-европското движење на демократи, претежно од левицата, кое јас помогнав да се основа) му вети на Емануел Макрон дека „комплетно ќе се мобилизира за да му помогне“ да ја порази Марин Ле Пен, тоа и го направивме, пишува Јанис Варуфакис во својата колумна. Повеќе

Не заборавајте дека Советскиот Сојуз го спаси светот од Хитлер

Според една калкулација, за секој еден Американец кој загина во борба со Германците, има 80 советски војници кои загинаа правејќи го истото, пишува Ишан Тарур во текстот за Вашингтон пост. Повеќе

Големиот брегзит грабеж: како беше киднапирана британската демократија

Матна глобална операција која вклучуваше бази на податоци, милијардери пријатели на Трамп и неспоивите сили на кампањата за напуштање влијаеа на резултатите на ЕУ референдумот, пишува Карол Кадвалдер во обемниот текст за Опсервер. Повеќе

Зошто деца уште во основно треба да учат бокс

Млитавите, од интернет оштетени деца, од боксот само можат да зацврстат и да добијат лекции по посветеност и само-контрола, и затоа е потребно негово враќање во училиштата како спорт. Повеќе

Како Фејсбук стана дом на психопати, социопати и лудаци

Минатата недела 37-годишен маж го убива 74-годишниот Роберт Годвин. Сето ова се случува пред Фејсбук публика. Убиецот прво во видео го најавува убиството, во второто видео го покажува самото убиство, и во третото во живо раскажува за убиството кое само што го извршил. Повеќе

Како Хуго стана Бос

Хуго Фердинанд Бос е еден наизглед обичен германски граѓанин кој го наследува семејниот бизнис за долна облека во родниот град Мецинген, а потоа ја исполнува својата должност кон државата служејќи воен рок. Следува мобилизацијата во 1914, тој учествува во Првата светска војна. Она што таму Бос го учи е дека војната е најдобриот бизнис. Повеќе

Каква ЕУ, Хрватите не можат ни до Словенија

Ни клучните документи не можеш да ги читаш на хрватски затоа што на јазикот се преведени само некои, па ако не знаеш англиски, француски или германски, нема да знаеш ни зошто чекаш на границата која не би ни требала да биде тука. Повеќе

Православието и хомосексуалноста

Иако потиснувана, хомосексуалноста ретко е системска жртва на насилство во православните општества, можеби е затоа што православните цркви не ги анатемизираат хомосексуалците експлицитно. Ставот на православието кон хомосексуалноста е повеќе став на молк (во споредба со западните цркви). Дечково нема проблем да биде православен геј. Напротив, токму во православниот концепт на личноста, тој си наоѓа место како геј во една религија. Повеќе

Еди Рама, големата унија и малата платформа
Поглед од Хрватска

Во разговор за американскиот магазин Политико, во добар дел околу ситуацијата во Македонија по излетот на албанските партии од Македонија во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ѝ пушти ишарет на ЕУ „ал да доаѓаме, ал да се спојуваме“. Повеќе