Разно

Полека со апокалипсата, светот е подобар отколку што го мислиме

Колку лоша година беше 2016. Со терористички напади, Британци излудени со брегзит, а Американците избраа Твитер трол за лидер на својата држава. Во Сирија и останатите воени зони, луѓето цела година се давеа во крв. Згора на сè, голем број од нашите најомилени уметници минатата година ја напуштија сцената, засекогаш. И сепак... Повеќе

Алкохолот остана бесплатен во белгискиот парламент

Сложно како во ретко кои прилики, белгиските парламентарци го одбија предлогот за укинување на бесплатното пиво и вино кои ги добиваат за да не мораат да ги напуштаат пленарните седници. Повеќе

Да ги запознаеме најблиските луѓе на Трамп

Како претседател на САД ќе раководи со огромна машинерија од луѓе. Сепак еден е оној прв и најблизок круг на луѓе во кои владетелот има најголема доверба. Кои се тие кај Трамп, со малку побитолчанети прекари. Повеќе

Империјата на недвижнини зад Претседателот на САД

Трамп е најбогатиот претседател на САД во историјата на земјата. Трамп приказната во Америка почнува во 1885 кога Фредерик Трамп (дедото на Доналд) се качува на брод и стига во Њујорк. По 100 и кусур години семеен бизнис базиран на работа со хотели (курварник), згради, казина, градежништво, неплаќање фактури и слично, Трамп вчера даде заклетва како 45-от претседател на САД. Повеќе

Што прави шпион кога ќе се пензионира?

Вообичаената траекторија на кариерата на британски шпион е неколку години во државна служба па префрлање во приватен сектор, најчесто со отворање на сопствена консултантска фирма. Кристофер Стил, поранешниот агент на МИ6, што на ФБИ му ги даде документите за корупција во ФИФА, а потоа и досието за Трамп, се пензионира на 44 години. Повеќе

Берни Мадоф направи монопол и во затвор

Одлежувајќи ја 150-годишната казна за повеќе милијарди вредната измама, во која крадеше од богатите и си даваше на себе, Мадоф успеал да монополизира дел од пазарот на црно во затворот Бутнер. Повеќе

Зошто малцинствата гласаат за крајна десница?

Историски на спротивставени страни, малцинствата и радикално десничарските партии во Европа стануваат неочекувани сојузници. Првите затоа што во десницата гледаат единствена ефикасна заштита од радикалниот ислам, вториве заради добивање поширок кредибилитет во јавноста. Повеќе

Последното писмо што ќе го добие претседателот Обама
Војник војнику

Додека од двор ги собираат расфрланите алатки и ги прибираат во шупа, проверуваат дали исклучиле бојлер и шпорет, а Мишел по којзнае кој пат го потсетува да заклучат „и горе и доле“, во Белата куќа стигнува писмо. Напишано е од човекот што го смисли и го оркестрираше нападот од 11 септември. Повеќе

Германија до Трамп: Ќе купувавме американски коли да ги биваше

Трамп пред некој ден ја критикуваше Меркел за нејзината позиција кон бегалците и се закани дека ќе воведе 35% царина на увоз на БМВ во САД, затоа што Германците биле нефер и не купувале американски автомобили. Повеќе

Серискиот шпиoн што го изработи досието за Трамп

Оперативецот што на Американците им го испорача досието за наводните компромитирачки материјали што Русите ги имаат за Трамп е поранешен агент на англиската МИ6. Ова е истиот човек што минатата година на ФБИ му ги испорача материјалите за корупција во ФИФА. Повеќе